Novinky

V Asuánu zabránili krádeži královského kolosu

Autor: (jds)

Obrázek

Asuán, 26.2.2011
Památkářům z egyptského Asuánu se včera podařilo zabránit pokusu o loupež nedokončeného kolosu faraona Ramsese II. Šestimetrová socha z červené žuly o hmotnosti téměř 160 tun je přitom jedním z mála vzácných artefaktů dokládajícím, jak v Nové říši egyptští kameníci gigantické sochy vyráběli.

Podle egyptského deníku Ahram Online se lupiči vplížili včera v noci do jižního lomu poblíž hornoegyptského města Asuán a pokusili se ukrást nikdy nedokončenou královskou sochu částečně zasypanou pískem. Lupiči přitom byli vybaveni nástroji, aby stošedesátitunový žulový kolos mohli oddělit od skalního podloží, k němuž je stále připojena.

Pravděpodobnému poničení sochy předešel podle egyptského ministra pro památky Zahi Hawasse velmi rychlý zásah inspektorů památkové péče a bezpečnopstní ochranky. Zloději byli pochytáni, zatčeni a vydáni úřadu generálního prokurátora v Asuánu, kde probíhají jejich výslechy.

Generální ředitel pro asuánské a nubijské starožitnosti Mohamed El-Beyali prohlásil, že socha je ve velmi dobře zachovalém stavu. „Zůstává neznámo proč vůbec staří Egypťané vytesané a opracované sochy v lomu opustili. Na tomto nalezišti se nachází i několik dalších nedokončených artefaktů, což nám nyní pomáhá vysvětlit systémy dobývání a sochařské práce používaných v té době,“ řekl. Kromě památek z doby Nové říše se v tomto lomu nachází také nedokončené sochy a obrovské mísy z dob řecké a římské nadvlády. Kameny z místní asuánské žuly staří Egypťané také používali pro stavby chrámů a další sochařské kolosy.


Informace o vyznačených místech na mapě získáte kliknutím na značku.
Po kliknutí pravým tlačítkem myši si můžete naplánovat cestu.

Zobrazit velkou mapu

Publikováno: 26.2.2011, 15:25
 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA