Novinky

Egyptská armáda zpřístupňuje památky. I násilím

Autor: (jds)

Obrázek

Egyptské muzeum v Káhiře po znovuotevření již opět navštěvují tisíce návštěvníků a všechny turistické starověké atrakce jsou opět přístupné veřejnosti. V Egyptě ovšem v posledním týdnu roste napětí mezi vládními ozbrojenými složkami a komunitami křesťanských koptských mnichů.

Ministr pro památky egyptské vlády Zahi Hawass ve svém posledním pravidelném prohlášení uvedl, že Egyptské muzeum v Káhiře jen za první dva dny od nedělního znovuotevření navštívilo několik tisíc Egypťanů a několik stovek zahraničních turistů. V muzeu i nadále probíhá vyšetřování vloupání z 28. ledna, během něhož zmizelo několik vystavených vzácných artefaktů, a také probíhají restaurační práce na artefaktech, které byly během vloupání poškozeny. „S potěšením mohu oznámit, že soška Tutanchamona stojícího na zádech pantera už byla opravena,“ prohlásil ministr Hawass.

Zatímco situace v Káhirském muzeu a na lokalitách se starověkými pyramidami, chrámy a hrobkami se vrací k běžnému turistickému provozu, roste v zemi napětí mezi křesťanskými koptskými mnichy a místními bezpečnostními složkami. Armáda totiž v uplynulém týdnu strhla ploty, které mniši vybudovali na sebeobranu několika křesťanských klášterů, které byly v době politických nepokojů vystaveny útokům ozbrojených zločineckých band. Mniši nyní mají opět strach o svou bezpečnost a dokonce hlásí i drobné incidenty mezi mnichy a armádou.

Otec Bemwa Anba Bishoy z kláštera svatého Bishoy, který se nachází ve Wádí El-Natrun v západní poušti, pro server koptské asociace v USA popsal, že po začátku povstání 25. ledna všechny vládní bezpečnostní síly, které hlídaly klášter, utekly a nechaly mnišskou komunitu bez ostrahy. Klášter poté napadli vězni, kteří během tohoto období hromadně prchali z věznic po celém Egyptě. Podobná situace byla i v dalších koptských klášterech v různých částech země, mnišské komunity hlásí i několik velmi vážně zraněných mnichů. Nyní, po násilném odstranění plotů, které si na svou obranu vybudovali, se mniši obávají opakování incidentů ze strany ozbrojených muslimských extrémistů. „Teď jsou mniši ponecháni v otevřených místech, zranitelní vůči útokům z řad vězňů, kteří jsou stále na svobodě, nebo od muslimkých fanatiků,“ řekl otec Bemwa, jenž nevěří, že je muslimy ovládané egyptské bezpečnostní síly dokážou v případě potřeby ochránit.

Publikováno: 24.2.2011, 9:45
 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA