Novinky

Egyptské památky se otevřou v neděli turistům

Autor: (jds)

Obrázek

Všechny faraonské, koptské, islámské a moderní památky, které před revolučními událostmi v Egyptě mohli navštěvovat turisté, by se měly znovu otevřít veřejnosti v neděli 20. února 2011. Káhirské muzeum mezi tím získalo zpět jednu ze vzácných sošek ukradených během vloupání do muzea 28. ledna a památkáři také začínají sčítat škody, které utrpěly jednotlivá archeologická naleziště během nájezdů lupičů památek.

Na otevření památek pro turisty se domluvilo ministerstvo pro památky s představiteli ministarstva zahraničí a egyptské policie. „Mou nadějí je, že se turisté z celého světa brzy vrátí do Egypta,“ uvedl ministr pro památky egyptské vlády Zahi Hawass, který v uplynulých dnech musel čelit tlakům a demonstracím proti své osobě ze strany zejména mladších zaměstnanců a studentů památkové ochrany v Egyptě. Ti jsou nespokojeni zejména s výší svých platů a protekcionismem a korupcí, která doprovází přijímání nových uchazečů o zaměstnání v oblasti památkové péče. Řešení těchto platů demonstrantům ministr přislíbil, až se obnoví příliv příjmů od zahraničních turistů do tohoto nesmírně důležitého sektoru egyptské ekonomiky.

Ředitel odboru odcizených starožitností ministerstva pro památky Joussef Chalifa (na fotografii uprostřed) také novinářům prezentoval poslední úspěch egyptských památkářů, kterým se podařilo získat nesmírně cennou sošku Achenatona v modré koruně, ukradenou z Káhirského muzea 28. ledna. Sošku údajně nalezl u zdí muzea na náměstí Tahrír šestnáctiletý demonstrant, který ji vzal domů. Jeho rodiče ji nyní předali památkářům. Z původního seznamu osmnácti ukradených artefaktů tak zůstává zatím nezvěstných čtrnáct.

Další z odborných ředitelů egyptského ministerstva pro památky, Sabri Abdel Aziz, včera potvrdil také některé dřívější neověřené zprávy o vyloupení některých archeologických skladů a hrobek přímo na archeologických nalezištích během období nepokojů. V Sakkáře tak byl narušen hrob Hetepky a z jeho obsahu zmizely jedny nepravé dveře a několik dalších předmětů uložených v hrobce. Některé artefakty včetně falešných dveří zmizely i z hrobu Rahotepa v Abúsíru. Potvrdil i vykradení některých skladišť v Sakkáře. Ministerstvo proto ustanovila zvláštní komise, které mají všechny škody na nalezištích sečíst. Mezi tím se na jednotlivá naleziště dostávají i první týmy mezinárodních expertů. Svou předběžnou zprávu z první takové mise například zveřejnila organizace Blue Shield.


Foto DrHawass.com/Ahmed Amin

Publikováno: 18.2.2011, 11:15
 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA