Novinky

Z Egyptského muzea zmizelo osmnáct artefaktů

Autor: (jds)

Obrázek

Zatímco Egypťané na káhirském náměstí Tahrír slaví svržení nepopulárního diktátora Mubaraka, památkáři za zdmi Egyptského muzea, které v epicentru egyptské revoluce stojí, začínají přiznávat škody, které muzeum koncem ledna utrpělo při průniku lupičů do této klenotnice starověkého umění. Přiznává je dokonce i ministr pro památky Zahi Hawass, který v minulých dnech označoval nejčernější obavy celosvětové egyptologické komunity za pouhé fámy.

Aktualizováno Video 

Hloubková inventura, kterou v minulých dnech provedli zaměstnanci káhirského muzea, odhalila, že ze sbírek zmizely takřka dvě desítky artefaktů převážně z Amarnského období vlády faraona Achnatona, jeho rodiny a také z pohřební výbavy jeho syna Tutanchamona. Všech osmnnáct objektů (z nichž 11 jsou dřevěné sošky z hrobu Juji) vyjmenoval na svém webu doktor Hawass s tím, že policie a armáda nyní začne vyslýchat zadržené lupiče, aby ztracené artefakty získala zpět. „Říkal jsem, že pokud je v bezpečí Egyptské muzeum, je i Egypt v bezpečí. Nicméně i já jsem teď shledal, že Egypt není bezpečný,“ konstatoval dlouholetý šéf egyptských památkářů.

Aby špatných zpráv z Egypta nebylo po pádu diktátora málo, připojil k seznamu ukradených artefaktů ministr Hawass i další smutnou informaci, „V dalším hrozném zvratu událostí byl včera v noci vyloupen sklad v Dahšúru nazývaný také De Morganův. Tento depozit obsahuje velké bloky a drobné artefakty,“ napsal bez dalších podrobností doktor Hawass.

Aktualizace 15. 2. 2010: Jak včera informoval egyptská média ředitel Egyptského muzea Tarek El Awady, tři ze ztracených artefaktů (kus rakve z Nové říše, srdeční skarab a jedna z jedenácti sošek Tutanchamonova praděda Juji) byly nalezeny odhozeny na půdě muzea. Naopak další smutná zpráva přišla z De Morganova depozitu, který byl během 24 hodin vyloupen již podruhé.

2011-02-12.achnaton.jpg

Minimálně o jednom ze „zmizelých“ artefaktů ze zveřejněného seznamu - sošce krále nesoucího tabulky - hovořil ministr v předchozích svých prohlášeních jako o minimálně poškozené, což na ve facebookových diskusích okamžitě vyvolalo spekulace o důvěryhodnosti předešlých „očitých“ informací doktora Hawasse anebo jeho informací o pozdějším zabezpečení Egyptského muzea.

V minulých dnech pracovníci Egyptského muzea vpustili zástupce světových médií do konzervátorských dílen, kde probíhají opravy některých artefaktů, které byly 31. ledna poškozeny. Kromě nepříjemných zpráv z této instituce tak můžeme přinést i srovnávací obrázky z toho, jak některé artefakty vypadaly bezprostředně po vloupání, jejich stavu před vloupáním do muzea a jaký je jejich stav nyní v restaurátorských dílnách. Takto například vypadala dřevěná částečně pozlacená soška faraona Tutanchamona na hřbetu pantera na snímcích z archivu egyptoložky Elisabeth Maitlandové, na záběrech televize Al-Džazíra z konce ledna a z laboratoří muzea v pátek:

2011-01-31.tut-panther01.big.jpg

2011-02-12.Restoration Tut_2011_02_11.big.jpg

Další soška z Tutanchamonovy pohřební výbavy idetifikovaná egyptology již počátkem února dopadla o mnoho hůře. Trup a horní kočetiny krále jsou na dnes zveřejněném seznamu ukradených artefaktů, a tak se restaurování do původní krásy zřejmě v brzké době nedočká:

2011-02-12.Tut-boat copy.big.jpg

Videoreportáž televizní zpravodajské stanice CNN obsahující živé záběry z veřejnosti uzavřeného muzea přináší i vyjádření ředitele muzea Tareka El Awadyho:

Vlastní reportáž přinesl i National Geographic:


Foto DrHawass.com/Stephanie Sakoutis, Eloquentpeasant.com/Margaret Maitland, TV Al-Džazíra.
Video CNN, National Geographic


Informace o vyznačených místech na mapě získáte kliknutím na značku.
Po kliknutí pravým tlačítkem myši si můžete naplánovat cestu.

Zobrazit velkou mapu

Publikováno: 12.2.2011, 16:15
 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA