Novinky

Norská mohyla ukrývala starověké petroglyfy

Autor: (jds)

Obrázek

Na norské archeology, kteří koncem loňského roku prováděli rutinní průzkum severně od Trondheimu, čekalo jedno z největších překvapení kariéry. Starověká pohřební mohyla, na kterou narazili, ukrývala i tajemné lidské stopy v kameni.

Zpočátku to vypadalo na rutinní archeologickou práci. V Stjørdalu severně od Trondheimu chtěli rozšířit štěrkovnu do míst, kde se zdálo, že by se možná mohla ukrývat stará mohyla. Archeologové ani nepředpokládali, že by výkopy na místě byly příliš komplikované, a tak si na ně naplánovali pouhé tři týdny. A pak přišlo překvapení. Na místě totiž našli nejen pozůstatky žárového pohřebiště se zbytky lidských kostí, ale také několik velmi zachovalých petroglyfů.

Osm obrazců, které na místě archeologové našli vyryté v kameni, znázorňovalo lidské stopy. Kousek od mohyly se nacházely i další a navíc i kresby dvou lidí. „Hrobka mohla být záměrně postavena přes obrazce, které sloužily pravděpodobně jako součást pohřebního rituálu. Podle typu znaků, a to zejména kreseb plosek nohou, jsme kresby zařadili do doby bronzové, tedy asi do let 1800 až 500 před naším letopočtem,“ uvedla vedoucí výzkumu Anne Haugová.

V norském kontextu jsou petroglyfy ze Stjordalu poměrně unikátní, do kamene vyryté plosky nohou se Norsku dříve našly už jenom na jediném dalším nalezišti z doby bronzové. V sousedním Švédsku, kde jsou přeci jen častější, se nachází například v lokalitě Bohuslän, která je pod ochranou programu světového kulturního dědictví UNESCO.


Informace o vyznačených místech na mapě získáte kliknutím na značku.
Po kliknutí pravým tlačítkem myši si můžete naplánovat cestu.

Zobrazit velkou mapu

Publikováno: 8.2.2011, 20:30
 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA