Novinky

Záhada mumií bez hlav pokračuje

Autor: (jds)

Obrázek

Celý uplynulý týden se egyptologové a odborníci na mumie snažili identifikovat dvě hlavy mumií, které se podle televizních a novinových zpráv snažili ukrást lupiči v Káhirském muzeu. První spekulace, že by to mohly být mumie praprarodičů faraona Tutanchamona, se nepotvrdily.

Když minulý týden přnesla zpravodajská televize Al-Džazíra první dramatické záběry z pokusu o vyplenění pokladů Egyptského muzea v Káhiře, vyděsili se snad všichni milovníci historie po celém světě. Zprávy z káhirského muzea totiž obsahovaly dovětek, že při neůspěšném pokusu o vloupání byly poškozeny také dvě – nijak nespecifikované – mumie uložené v muzeu. Od informací odříznutí egyptologové po celém světě začali okamžitě pátrat po tom, které mumie mohly utrpět škody a jak významná je na nich škoda.

Podle artefaktů poházených po zemi v televizních záběrech z napadeného muzea se nejprve zdálo, že by poškozenými mumiemi mohly být Juja a Tuja, výjimečně zachovalé mumie praprarodičů faraona Tutanchamona, které nedávno absolvovaly v Káhiře testy DNA. Detailní snímky hlav mumií oddělených od těla, které opět bez bližších upřesnění později přinesly některé tiskové agentury, však po srovnání s dostupnými archivními snímmky tuto domněnku nepotvrdily. „Všichni jsme se obávali, že to mohli být Juja a Tuja, ale obrázky prokázaly, že nebyli,“ potvrdila Kate Phizackerleyová, která na internetu založila databázi poškozených egyptských památek.

Včera se do problému záhadných hlav mumií pokusil vnést jasno šéf Nejvyššího úřadu pro památky a novopečený ministr egyptské vlády Zahi Hawass. Ve svém každodením reportu o stavu egyptských památek, které zveřejňuje na svých internetových stránkách, vyfotografované objekty označil za bezejmenné lebky z pozdního období, které nemají s královskými mumiemi nic společného. „Tyto lebky byly dočasně umístěny ve skladu vedle laboratoře s CT skanerem, kde podstupovaly určité testy. Poté co se je lupiči pokusili z laboratoře odnést, byly ve stejném stavu, jako před tím ve skladu,“ prohlásil. Zprávu o tom, že hlavy mumií skutečně pochází z CT laboratoří káhirského muzea, poté médiím potvrdila i bývalá ředitelka tohoto ústavu Waafa El-Saddiková.

Zprávy Zahiho Hawasse odborníky sice příliš neuklidnily, nicméně fakt, že se zřejmě nejednalo královské mumie, se zdá vysoce pravděpodobný. Ve skupině věnované záchraně egyptských památek na sociální síti Facebook se egyptologové i další experti shodují, že nepůjde o žádnou z nesmírně cenných mumií vládců starověkého Egypta a jejich rodinných příslušníků. „Kosti poházené v okolí hlav na některých obrázcích pravděpodobně vůbec k hlavám nepatří. Celkem jistě se nebavíme o královských mumiích,“ konstatoval po shlédnutí dostupného materiálu švýcarský anatom a paleopatog Frank Rühli, který vede na univerzitě v Curychu projekt výzkumu mumií. S tímto názorem souhlasí i australská egyptoložka a antropoložka Jasmine Dayová. „Velká část královských mumií má jiné rysy tváře a nedotčenou vlasovou pokrývku. Poškozené mumie a kosti na snímcích se zřejmě dostaly do styku náhodou. Možná, když je někdo shodil ze stolu v potemnělém skladišti,“ řekla.

O hlavě mumie, která se objevila na snímku zveřejněném na blogu doktora Hawasse se odborníci domnívají, že se jedná o mumii dospělého muže. „Nozdry jsou rozšířené, kvůli zastrkování hadrů použitých během balzamování, zatímco ta bílá místa mohou být houby. To by mohlo naznačovat, že mumie byla uložena někde mimo dohled,“ řekla ředitelka španělského institutu pro výzkum mumií Mercedes Gonzálezová.


Foto Drhawass.com/Sandro Vaninni


Informace o vyznačených místech na mapě získáte kliknutím na značku.
Po kliknutí pravým tlačítkem myši si můžete naplánovat cestu.

Zobrazit velkou mapu

Publikováno: 6.2.2011, 10:30
 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA