Novinky

Z Egypta odjíždějí další egyptologické týmy

Autor: (jds)

Obrázek

Káhira, 2.2.2011
Mezinárodní zpravodajství zatím nepřináší žádné nové zprávy o rabování archeologických nalezišť a skladů v nepokoji zmítaném Egyptě, jak k němu docházelo o víkendu. Pouze včerejší bulvární britský The Sun zveřejnil údajné foto rabujícího gangu z lokality Abúsíru, kde se také nachází koncese českého egyptologického ústavu.

Dnešní zpravodajství agentur a zahraničních online médií je ohledně aktuálního stavu památek v Egyptě poměrně skoupé. Všichni maximálně jen citují prohlášení novopečeného ministra pro památky Hawasse, o němž jsme informovali již včera. Egyptologické stránky a blogy pouze plní zprávy o tom, které egyptologické výpravy ukončily probíhající práce a opustily zemi a které naopak vyčkávají v hotelích na další vývoj situace.

2011-02-02.AbusirGang.jpgVčerejší britský deník The Sun pouze přinesl bulvárně laděnou zprávu popisující devastující rabování egyptských nalezišť. Zprávu, kterou se zatím nepodařilo ověřit, doprovodil i snímkem skupiny civilistů, kteří provádějí v poušti nějaké práce. Údajně má jít o snímek gangu loupícího v lokalitě Abúsíru.

Různé mezinárodní kulturní instituce zabývající se ochranou kulturního dědictví mezi tím vyzvaly vlády západních zemí, aby okamžitě zpřísnily dohled nad mezinárodním obchodem se starožitnostmi, zejména těmi, které by mohly pocházet z ilegální činnosti v Egyptě. „Nebude-li pro nakradené artefakty odbyt, ustanou i snahy o další drancování,“ píše se například v prohlášení Egypt Cultural Heritage Organization. Mezinárodní výbor muzeí ICOM navíc podle německého magazínu Focus již ustavil zvláštní tým, který se bude vyhledávání a návratu památek uloupených v Egyptě věnovat, až získá potřebné seznamy z Egypta.


Foto The Sun

Publikováno: 2.2.2011, 12:45
 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA