Novinky

Nepokoje v Egyptě se dotýkají starověkých památek

Autor: (jds)

Obrázek

Lupiči, kteří se vyrojili do ulic v souvislosti se současnými protivládními demonstracemi v Egyptě, už začali ohrožovat i starověké památky, které zde za dlouhá léta nashromáždily mezinárodní egyptologické týmy. Předevčírem došlo dokonce k napadení Egyptského muzea v Káhiře, kde byly poškozeny hlavy dvou vystavených mumií a několik artefaktů.

Aktualizováno Video Nepřehlédněte 

Gang lupičů z Káhirského muze byl zajat egyptskými vojáky, než se jim podařilo z muzea něco odnést, ale místní obchod se suvenýry byl těžce vypleněn. Německá televize ZDF televize dokonce oznámila, že do útoku na muzeum střežící jedny z nejdůležitějších artefaktů světového kulturního dědictví byl zapojen i vysoce postavený člen vládnoucí Národně demokratické strany.

„Cítil jsem hlubokou lítost, když jsem dnes ráno přišel do Egyptského muzea a zjistil, že se někdo včera v noci pokusil vpadnout do muzea,“ řekl včera novinářům předseda egyptské Nejvyšší rady pro památky Zahi Hawass. „Egyptští občané se jim v tom snažili zabránit a spojili se s turistickou policií, ale některým lupičům se podařilo vniknout do objektu zhora a zničili dvě mumie,“ dodal zjevně otřesený Hawass, který je jinak proslulý svou neochvějnou suverenitou.

V průběhu dne před napadením káhirského muzea dokonce obyčejní civilisté ve snaze zmařit případný pokus o vniknutí k největším egyptským pokladům vytvořili lidský řetěz kolem hlavní brány k muzeu, ale nestačilo to. Nyní v budově muzea hlídkují egyptští vojáci.

Další hrozbu pro muzeum zůstává sousední budova, kde sídlí vedení vládní Národní demokratické strany. Tu totiž demonstranti podpálili a podle televizních záběrů ze včerejšího večera ještě stále hořela. „To, co mě děsí, je, že pokud tato budova bude zničena, poškodí to i sousední muzeum,“ vysvětlil Hawass.

Egyptské ministerstvo informatiky dnes podle posledních informací vypnulo vysílání arabské televize Al-Džazíra, z níž pocházejí uvedené záběry. Veškeré její kanceláře mají být počínaje dneškem uzavřeny a její aktivity zrušeny. Al-Džazíra podle AFP krátce nato o rozhodnutí zakázat její působení v Egyptě informovala, pokračovala ale ve vysílání.

Aby se zabránilo rabování kulturního dědictví Egypta, obklíčily dnes vojenské jednotky také světoznámou lokalitu pyramidového pole v Gíze. Vojáci také střeží faraonské pohřebiště v Údolí králů. Podle posledních informací, které poskytl z Káhiry i šéf amerického egyptologického ústavu, který má v zemi na dvě desítky odborných týmů, nemohou do Údolí králů a jeho okolí ani egyptologové. „Na opačném břehu Nilu, v Luxoru, zatím pracovat můžeme. Situace je ovšem značně nepřehledná, vládní úřady nefungují a komunikace je kvůli vypínání internetu a mobilních sítí nesmírně obtížná,“ ohlásil ve včerejším telefonickém interview Gerry Scott, který zůstal uvězněn v pokoji svého káhirského hotelu.


Video: televize Al-Džazíra & agentura AP


Informace o vyznačených místech na mapě získáte kliknutím na značku.
Po kliknutí pravým tlačítkem myši si můžete naplánovat cestu.

Zobrazit velkou mapu

Publikováno: 30.1.2011, 14:15
 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA