Kultura

Trojský zámek rozezní latinskoamerické baroko

Autor: Silvie MARKOVÁ

Obrázek

Letní slavnosti staré hudby v Praze se tak letos poprvé vydávají daleko za hranice evropského kontinentu. V pořadí čtvrtý koncert s názvem Barroco Latinoamericano nabídne v pondělí 1. srpna tradiční hudbu peruánských indiánů ve spojení se španělskou dobovou tvorbou. Soubor Música Temprana, tvořený hudebníky jihoamerického původu, přenese již posluchače z romantického Trojského zámku až na vrcholky And.

Skladby objevené v historických archívech ve Španělsku a v knihovnách a skriptoriích katedrál a jezuitských misií v Jižní Americe skýtají nepřeberné množství pozapomenutých hudebních pokladů. Prvky lidové tvorby indiánských kmenů se zde mísí s koloniální hudbou 18. století. Výsledek je nesmírně svěží a temperamentní. Program večera nabídne světské i duchovně laděné písně z antologie Codex Trujillo peruánského arcibiskupa Baltasara Jaimeho Martíneze, který byl zároveň nadšeným etnologem.

2011-07-29.Codex-Trujillos-danza.big.jpgRozmanitý repertoár souboru Música Temprana i jeho nástrojové obsazení vychází z kulturní pestrosti a bohatství Latinské Ameriky a vykazuje řadu kreolských, indiánských a afrických prvků prolínajících všudypřítomným evropským vlivem. Soubor působí pod vedením zpěváka, kytaristy a perkusionisty Adriána Rodrígueze Van der Spoela. Většina repertoáru Músicy Temprany je výsledkem dlouhodobého badatelského úsilí. Hudební ukázky a více informací k pondělnímu koncertu naleznete na http://www.letnislavnosti.cz/letni-slavnosti/program/program-2011/barocco-latinoamericano/ nebo na www.musicatemprana.com. Koncert začíná ve 20.00.

Festival pokračuje 3. srpna společným koncertem cembalistky Barbary Maria Willi a amerického hráče na cink Dorona Davida Sherwina v Anežském klášteře. Během večera představí raně barokní program obsahující virtuózní kusy i tklivé melodie psané pro benátské a římské chrámy. Hned následující den, tedy 4. srpna vystoupí v Břevnovském klášteře belgické trio Laterna Magica, které představí brilantní, raně klasicistní program v podání na zcela neznámý dechový nástroj csakan, původně píšťalu uherských pastýřů, která se však ve své době používala také jako hůl či zbraň a prosadila se zároveň v hudebních salonech období Biedermeieru.

Letní slavností staré hudby vyvrcholí 8. srpna programem Král přichází. V průběhu slavnostního večera zazní ceremoniální ouvertury, pochody a entrées určené pro versailleské slavnosti Ludvíka XIV. a skvostný výběr árií z oper a baletů J. B. Lullyho. Ve Španělském sále Pražského hradu zazáří francouzští sólisté Jean-François Novelli a Arnaud Marzorati ve spolupráci s residenčním souborem Letních slavností staré hudby – Collegium Marianum, dechovým souborem Arena Musicale a s francouzskými Les Lunaisiens.

Předprodej vstupenek na všechny koncerty probíhá v nové festivalové pokladně na adrese Maďarského kulturního střediska v Rytířské ulici č. 27 a v síti Ticketpro. Vstupenky na závěrečný koncert odehrávající se na Pražském hradě lze zakoupit také v Informačním středisku na II. nádvoří Pražského hradu. Již tradičně nabízí pořadatelé množstevní slevu: při zakoupení vstupenek na 4 a více akcí bude poskytnuta 20% sleva z ceny každé vstupenky. Senioři a studenti mají vstupné levnější o 10%. Vstupenky lze rezervovat také on-line na www.letnislavnosti.cz nebo telefonicky na 224 229 462 a 731 448 346.

Publikováno: 29.7.2011, 18:00
 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA