Ekologie

Nejekologičtějším vládcem byl údajně krvavý Čingischán

Obrázek

Vědci z katedry globální ekologie Carnegieho institutu došli k závěru, že panovníkem, který historicky nejvíce prospěl životnímu prostředí, je mongolský dobyvatel Čingischán. Za dobu jeho panování poklesly emise oxidu uhličitého způsobené lidmi bezmála o tolik, co dnes vyprodukují benzínové motory po celém světě za rok.

Víte, že…? 

Mongolský vládce, který na pomezí 13. a 14. století založil obrovskou říši, pomohl odstranit téměř 700 milionů tun uhlíku z atmosféry, tvrdí nová vědecká studie. Vyvraždění čtyř desítek milionů lidí Čingischánovými vojsky totiž znamenala, že z velkých ploch zemědělsky obdělávané půdy opět zalesnily vzrostlé stromy, které absorbují oxid uhličitý z atmosféry. „Je běžným omylem myslet si, že vliv člověka na klima začal ve velkém měřítku až spalováním uhlí a ropy v průmyslové éře,“ řekla vedoucí výzkumu Julia Pongratzová.

Krvavá mongolská invaze trvající století a půl vedla k říši, která zasahovala 22 procent zemského povrchu. Její následky pro životní prostředí byly podle výpočtů mnohem výraznější, než jakákoliv jiná historická událost té doby, včetně morových ran v Evropě či dobývání Ameriky.


Foto z filmu Mongol hlavní roli s Tadanobu Asanem.

Publikováno: 4.2.2011, 13:30
 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA