Domácnost

Chryzantéma: zadumaná královna podzimu

Autor: Jaroslava MALINOVÁ

Obrázek

S nastupujícím podzimem bychom měli své duševní síly pozvolna odpoutat od slunečního třpytu směrem dovnitř, ke světlu vnitřnímu. Provést tento akt není však pro moderního člověka nijak jednoduché. Vítanými pomocníky nám přitom mohou být barevné, střapaté květy chryzantém. Jejich zadumaná krása, signovaná samotným Saturnem, se určitě vyjímá na hřbitovech, ale nejen tam. Vyzařují totiž klid a harmonii, přicházející s podzimní rovnodenností.

Usmíření karmických mocností

Jak odlišné jsou od droboučkých zvonečků a fialinek, se kterými do našeho ročního běhu vstupovaly čestvé ideály jara. Květy chryzantém. Přicházejí teprve s podzimem, plné a bohaté. V době, kdy ostatní rostliny již přinášejí své plody.

Síly chryzantémy napomáhají člověku zkoncentrovat se na svůj duchovní život. Dávají odvahu pronikat beze strachu do vesmírných zákonů, jejichž dodržování má své důsledky i pro posmrtný život. Melancholická, důstojná krása rostliny navádí myšlenky ke zklidnění a rozvaze. I v mentální oblasti je třeba na podzim sklidit plody idejí-semen, kterými jsme se zabývali na jaře. Proto se v nás v tomto ročním období věci tříbí, vidíme jasněji kdo jsme a co chceme, blížíme se i k realizaci starších záměrů. 

Chryzantéma je dokonce nazývána květem usmíření karmických mocností. Pokud zrovna řešíme opravdu těžké životní problémy, připomíná nám, že nastal čas k usmíření si samotného osudu. Zkuste se na ni naladit, možná bude vědět, jak na to. Něco potvrdí, něco připomene…Nebo vám „jen“ pomůže důkladněji se zahloubat do studia a efektivněji duševně pracovat.

Růže východu

Po tisíciletích pěstování a šlechtění v pravlasti Číně, se chryzantémám dostalo nejvyššího uznání i v Japonsku. Uctívány tam jsou podobně jako sakury. Oba květy symbolizují dlouhý a šťastný život.

V Japonsku existuje čtveřice tzv. ušlechtilých rostlin. Borovice, slivoň (sakura), bambus a právě chryzantéma. Nazývají jí růží východu. Je považována za mimořádně vitální květinu, neboť kvete jako jedna z posledních. Její silný stvol unese i těžké květy. Vyzařuje klid a důstojnost, podobně jako vysoké hory.

2012-09-20.OrderOfTheChrysanthemum.big.jpgKvětina japonských císařů

Stylizované květenství chryzantémy o šestnácti okvětních plátcích se stalo rodovým znakem císařské japonské rodiny. I dnes můžeme vidět na císařské vlajce zlatý květ chryzantémy v červeném poli. Už v předminulém století patřil mezi nejvyšší státní vyznamenání Chryzantémový řád – řád kikkašó. Uděluje se dodnes. Dominuje mu vycházející slunce; japonský národní symbol, který obklopuje věnec z květů a listů chryzantém.

Svátek chryzantém, den Kiku no sekku, připadá na devátý den devátého měsíce lunárního kalendáře. I u nás v tomto období probíhají výstavy chryzantém, nebo také japonské barevné malby, dřevořezby, kimon a porcelánu se stylizovanými vzory těchto květin.

Zlatě kvetoucí

V našem kulturním prostředí to chryzantéma neměla jednoduché. Ačkoli se do povolaných rukou holandských šlechtitelů dostala již v 17. století, trvalo dalších sto let, než si získala širší oblibu. Ostatně i její název, složený z řeckých slov chrysos (zlato) a anthos (květ) si hůře pamatujeme. Zlatě kvetoucí. Tím není patrně míněna přímo barva květu, spíše tvar květenství paprsčitě vybíhající z jednoho středu. Podobně jako paprsky ze zlatého slunce. Tak se přes zlato dostáváme ke sluneční signatuře chryzantémy, která ostatně odpovídá snad celé čeledi hvězdnicovitých, zahrnující mimo jiné i slunečnici, pampelišku, gerberu, kopretinu, vratič, podběl, sedmikrásku… V tomto kontextu je i pro nás pochopitelné, že chryzantéma Číňanům mohla symbolizovat život a radost, dokázala odpuzovat zlo, neštěstí i nemoci. Podobně jako Slunce samo. Velmi rádi ji malovali.

2012-09-20.chrysanthemum02.big.jpg

Listopadka

Květináč s chryzantémou si stále častěji namísto na hřbitov nosíme domů. Říkáme jí listopadka. Zvykáme si na ni. Hodí se do nádob všech rozměrů. Ve váze vydrží s přehledem čtrnáct dní. Nevím o jiné květině, která by byla k mání v tak rozličných barvách, tvarech i velikostech. Staletí, ba tisíciletí, křížení u ní vedla k dosažení mimořádné druhové rozmanitosti. Nalezneme tak odrůdy hodící se ke všem myslitelným příležitostem, pokud se pro chryzantému rozhodneme. Škoda jen, že venku těžko přečkává mrazy.

Publikováno: 21.9.2012, 9:00
 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA