Cestování

Archeologové prozkoumají rodiště Gautamy Buddhy

Autor: (jds)

Obrázek

Mezinárodní tým archeologů zahájil tříletý průzkum archeologických pozůstatků na místě narození Gautamy Buddhy v Lumbiní v jižním Nepálu. Podle Organizace spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO), je cílem těchto výzkumů určení umístění archeologických památek pod povrchem tak, aby další rozvoj zařízení pro četné poutníky v budoucnu nepoškodil cenné archeologické zdroje.

Jak oznámily středeční noviny The Himalaya Times bude mezinárodní archeologický tým v Lumbiní pracovat pod vedením profesora archeologie na Durham University ve Velké Británii Robina Coninghama, podílet se na něm budou ovšem i místní vědci. „Je zde také naléhavá potřeba připravit plán pro oblast bezprostředně přiléhající k hrázi posvátné zahrady, aby se zajistilo, že další rozvoj Lumbiní bude prováděn způsobem slučitelným s požadavky světového kulturního dědictví UNESCO,“ uvedl v tiskovém prohlášení orgán OSN, který památku chrání od roku 1997.

2011-01-14.GauthamaBuddha.jpgLumbiní je jedno ze čtyř hlavních buddhistických poutních míst. Nachází se asi 25 kilometrů východně od jihonepálského Kapilavastu. Podle dávné tradice se zde někdy roku 564 před Kristem narodil princ královského rodu Šákjů Siddhártha, který se později proslavil jako Gautama Buddha. Legenda praví, že když jeho matka, královna Mája, cestovala porodit domů do Dévadahy, zastavila se cestou v háji Lumbiní, aby si odpočinula. A protože porod již nešlo dále odkládat, podstoupila rituální koupel ve zdejším jezírku, pod stromem se chytla jedné z jeho větví a z jejího pravého boku vyšlo dítě. Sotva se princ Siddhártha postavil na zem, udělal sám sedm krůčků, a všude, kam šlápl, rostly lotosové květy. Také prý prohlásil lvím hlasem, že toto je jeho poslední zrození. Osvícení, a tedy i vysvobození z reinkarnačního procesu samsáry, dosáhl Gautama Buddha v pětatřiceti letech a dalších pětačtyřicet let pak vyučoval své učení, z něhož se později vyvinul dnešní buddhismus.

Kdysi slavné Lumbiní bylo zhruba po pět století opuštěné a zapomenuté místo, než bylo koncem 19. století znovuobjeveno. Postupem času se stalo velmi navštěvovaným místem poutníků z celého světa a od sedmdesátých let minulého století zde dochází k rozsáhlé výstavbě turistického zázemí a obnově místních památek. Mezi ty nejzajímavější patří i posvátný kruhový háj, jezírko i strom, u něhož se Gautama Buddha měl narodit. V blízkosti se nachází i Ašókův sloup z třetího století před Kristem, muzeum, chrámy, kláštery a školy různých buddhistických tradic. Dominantou Lumbiní pak je i jedna z osmdesáti světových Pagod světového míru. Ta zdejší byla zasvěcena v listopadu 2001.


Informace o vyznačených místech na mapě získáte kliknutím na značku.
Po kliknutí pravým tlačítkem myši si můžete naplánovat cestu.

Zobrazit velkou mapu

Publikováno: 14.1.2011, 23:15
 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA