Cestování

Egyptologové bojují o záchranu Kleopatřiny jehly

Autor: (jds)

Obrázek

Američtí egyptologové jsou v posledních letech znepokojeni stavem obelisku egyptského faraona Thutmose III., který se od konce 19. století nachází v newyorském Central Parku. K jejich tlaku na správu parku a newyorskou radnici, aby tuto jedinečnou památku zachránili, se před pár týdny přidala otevřeným dopisem i celosvětová egyptologická autorita číslo 1, šéf egyptského památkového ústavu Zahi Hawass.

Aktualizováno 

Bezmála tři tisíce let stál obelisk Thutmose III. v suchém prostředí pouště nedaleko egyptské Alexandrie, než byl 12. června 1880 jako dar egyptské vlády poslán lodí do amerického New Yorku. Tam byl pod poněkud nešťastným označením Kleopatřina jehla slavnostně vztyčen 22. února 1881 a od té doby je jednou z atrakcí tohoto velmi vyhledávaného místa na Manhattanu. Již položení základního kamene k novému umístění egyptského obelisku bylo pro město ohromnou atrakcí. Položení základního kamene provedl 2. října 1880 tehdejší velmistr zednářů ve státě New York Jesse B. Anthony s plnou zednářskou ceremonií, které předcházel velkolepý průvod devíti tisíc členů newyorských lóží ulicemi města, jemuž přihlíželo na padesát tisíc diváků.

Po sto třiceti letech působení agresivního městského prostředí v New Yorku je stav nápisů a celého obelisku natolik tristní, že vzbuzuje u mnoha egyptologů obavy o jeho další existenci.


2011-01-08.needle01

Počet obrázků: 7

Newyorský obelisk je přitom jednou z nejvýznamnějších staroegyptských památek, obsahuje totiž nápisy z dob faraona Thutmose III. (1479–1425 př.n.l.) a o dvěstě let mladší texty Ramesse II. zvaného Veliký (1279-1213 př.n.l.). Původně dokonce tvořil pár s druhým obeliskem, který je nyní umístěn v Londýně. Jak dokládají archivní fotografie, ještě na počátku dvacátého století byl newyorský obelisk v relativně dobré kondici a všechny hieroglyfické nápisy byly čitelné. Dnes tomu tak, bohužel, není.

„Jsem zděšen nad nedostatkem péče a pozornosti, která byla obelisku věnována,“ napsal v otevřeném dopisu newyorskému starostovi doktor Hawass po shlédnutí detailních snímků Kleopatřiny jehly. „Naléhavě žádám, abyste soustředili své úsilí na záchranu tohoto obelisku a jeho zachování pro budoucí generace. Jsem přesvědčen, že můžete na zachování této památky najít zdroje v New Yorku a věnovat mu respekt, který si zaslouží. Netrpělivě očekávám vaši rychlou odpověď. Doufám, že tento dopis bude pro město New York stimulem k akci. Tento obelisk je památka – jediná svého druhu, kterou nemůžete kopírovat nebo vyměnit.“ Pokud nebudou představitelé New Yorku schopni řádně pečovat o obelisk, doktor Hawass dokonce pohrozil, že jako předseda respektovaného egyptského vládního úřadu pro památky „podnikne nezbytné kroky, aby se tento vzácný artefakt vrátil domů.“


Informace o vyznačených místech na mapě získáte kliknutím na značku.
Po kliknutí pravým tlačítkem myši si můžete naplánovat cestu.

Zobrazit velkou mapu

Publikováno: 8.1.2011, 13:15
 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA