Cestování

Hrob keltské šlechtičny skrýval cenný poklad

Autor: (jds)

Obrázek

Herbertingen, 28.12.2010
Mimořádný objev přes dva a půl tisíce let starého hrobu keltské šlechtičny odtajnili na sklonku minulého roku němečtí archeologové. Na nalezišti hradiště Heuneburg u jihoněmeckého Herbertingenu nalezli kromě vzácně zachovalého dřevěného hrobu i lidské ostatky a překrásné bronzové, tyrkysové, zlaté a jantarové šperky.

Heuneburg na horním toku Dunaje je jedním z nejvýznamnějších archeologických nalezišť ve střední Evropě a může se jednat o jedno z nejstarších keltských sídel v celé oblasti na sever od Alp. Na tomto místě se konají archeologické vykopávky již od roku 1950 a velmi intenzivní práce tu provádějí archeologové i v posledních deseti letech, kdy je naleziště domovem mezinárodního vědeckého týmu.

2011-01-08.Heuneburg.jpgNedávné archeologické nálezy nenechávají nikoho na pochybách, že zde mezi lety 620 a 480 př. Kr.  byla jedna z nejvýznamnějších obcí – ekonomické a mocenské centrum na počátku doby železné. Objev zachovalého hrobu s lidskými ostatky, zachovalou dřevěnou podlahou a pokladem šperků proto nějakou dobu archeologové z bezpečnostních důvodů drželi v naprosté tajnosti.

Jádrem senzačního objevu je podzemní hrobka o velikosti čtyřikrát pět metrů s dubovou podlahou, která na základě letokruhů umožnila určit přesně stáří hrobu. Tak přesné datování není většinou u jiných keltských hrobů možné, protože se po Keltech nedochovaly žádné písemné záznamy ani předměty ze dřeva či hlíny umožňující vědecké způsoby datace artefaktů. V hrobce byla pohřbena žena a z množství šperků archeologové usuzují, že se jednalo zřejmě o dobře situovanou aristokratku.

2011-01-08.Heuneburg02.jpg„Pro nás je to milník při rekonstrukci sociální historie Keltů,“ konstatoval pro Spiegel vedoucí vykopávek, archeolog Dirk L. Krausse.

Vedoucí Státního úřadu historických památek Claus Wolf na tiskové konferenci 28. prosince uvedl, že pokračovat ve zkoumání těchto vynikajících objevů je možné jen v laboratorních podmínkách. Přes osmdesát tun vážící hrobku proto na konci minulého roku archeologové vyzvedli a převezli ke zkoumání v laboratořích v Ludwigsburgu. První výsledky laboratorních testů hrobky zveřejní pravděpodobně v červnu a veřejné vystavení artefaktů a celé hrobky v rámci velké keltské expozice Bádenska-Württemberska ve Stuttgartu se předpokládá v roce 2012.


Foto Landesamt für Denkmalpflege Baden-Württemberg & Wikimedia Commons


Informace o vyznačených místech na mapě získáte kliknutím na značku.
Po kliknutí pravým tlačítkem myši si můžete naplánovat cestu.

Zobrazit velkou mapu

Publikováno: 8.1.2011, 11:00
 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA