Cestování

Památník mínojské katastrofy je znovu přístupný

Autor: (jds)

Obrázek

Řecké úřady na ostrově Santorini, ve starověku nazývaného Théra, minulý týden po bezmála sedmileté rekonstrukci znovuotevřely muzeum města Akrotiri, které pohřbila v polovině druhého tisíciletí před Kristem ohromná sopečná erupce. Turisté přijíždějící na tento mimořádně zajímavý ostrůvek v Egejském moři tak mohou opět spatřit „časovou konzervu“ z dob, kdy na nedaleké Krétě vrcholila slavná mínojská civilizace a z faraonského Egypta se chystal na odchod biblický Mojžíš.

Starověké město Akrotiri na Théře leželo v době bronzové na velmi frekventované křižovatce námořních obchodních cest v Egejském moři a bylo součástí bohaté a velmi prosperující civilizace. Rozkvět Théry však náhle a nečekaně ukončila před třemi a půl tisíci let kataklyzmatická sopečná erupce, která velkou část ostrova strhla pod hladinu moře do obrovské kaldery. Akrotiri však zůstalo na zbytcích pevniny, podobně jako o dlouhá staletí později slavné Pompeje, hluboko pohřbené pod nánosy sopečného popela a vyvřelin. V roce 1967 zahájil na tomto místě vykopávky archeolog Marinatos Spyridon a jeho tým, který nakonec odkryl pozoruhodně zachované město. Mezi nálezy nechyběly zachovalé fresky, keramika, nábytek, moderní odvodňovací systémy a často až třípatrové budovy. Zajímavostí však je, že bylo objeveno jen velmi málo lidských pozůstatků, z čehož archeologové usuzují, že před zkázou města proběhla jeho řízená evakuace.

Na místě vykopávek byla na přelomu tisíciletí vybudována ochranná střecha, která má za cíl ochránit turisticky i historicky atraktivní lokalitu před vnějšími vlivy. Krátce po svém otevření pro veřejnost se v roce 2005 však část konstrukce zřítila a zabila jednoho turistu. Od té doby bylo místo opět nepřístupné až do letošního dubna.

Výbuch Théry řadí odborníci mezi největší přírodní katastrofy, které kdy lidstvo postihly. Ohromné vlny tsunami, které se vytvořily po zhroucení velké části ostrova do moře, podle všeho smetly na sto dvacet kilometrů vzdálené Krétě prosperující mínojskou civilizaci včetně její nejslavnější památky paláce Knóssos. Erupce měla však ničivý dopad po celém Středomoří a dokonce i ve vzdálených oblastech faraonského Egypta. Četní odborníci dnes dokazují, že klimatické změny a jimi vyvolaný řetězec ekologických katastrof, na jejichž prapočátku byl výbuch Théry, byly předobrazem deseti egyptských ran popsaných v Bibli jako předstupeň Mojžíšova odchodu ze země.

Další badatelé upozorňují, že tragický osud Théry, mohl být inspirací pro slavné Platónovy dialogy Timaios a Kritias zakládající legendu o Atlantidě. Dosah katastrofy lze dokonce dosledovat až v řeckém mýtu o Diově svržení netvora Týfóna do náručí jeho otce, boha nejtemnější propasti Tartara.


Foto Klearchos Kapoutsis


Informace o vyznačených místech na mapě získáte kliknutím na značku.
Po kliknutí pravým tlačítkem myši si můžete naplánovat cestu.

Zobrazit velkou mapu

Publikováno: 19.4.2012, 8:00
 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA