Cestování

Lupiči vykradli starověkou Olympii

Autor: (jds)

Obrázek

Olympia, 17.2.2012
Po vlně nepříznivých ekonomických zpráv z kolébky evropské civilizace přišla dnes ráno z řecka i jedna nemilá zpráva z pole kulturního. Ozbrojení lupiči totiž po šesté hodině ráno vnikli do jednoho z muzeí ve starověké Olympii a odcizili odsud desítky artefaktů nevyčíslitelné ceny. V souvislosti s touto zprávou podle zparvodajských agentur již rezignoval řecký ministr kultury Pavlos Geroulanos.

Nepřehlédněte 

Řecká policie oznámila, že kolem sedmé hodiny místního času pronikli do jedné z budov archeologického muzea v Olympii minimálně dva ozbrojení lupiči, spoutali a umlčeli jedinou pracovnici ostrahy, a poté vyrabovali vitríny v expozici, které rozmlátili kladivy. Přesná inventura toho, co z muzea shraňujícího zejména artefakty související se starověkými olympijskými hrami zmizelo, teprve probíhá, nicméně první zprávy hovoří o padesáti až sedmdesáti hliněných, mosazných, bronzových a zlatých předmětech.

2012-02-17.olympia2.jpg„Musíme počkat a uvidíme, co údaje místních archeologů ukážou, ale předměty měly nevyčíslitelnou hodnotu,“ uvedl pro řecká média starosta Olympie Thymios Kotzias.

Olympia, kolébka starověkých olympijských her, patří mezi nejatraktivnější cíle poznávací turistiky v Řecku. Ročně ji navštěvují stovky tisíc návštěvníků. K incidentu došlo údajně v menším městském muzeu, které shromažďuje především bronzové a keramické objekty používané starověkými sportovci na hrách. Hlavní Olympijské muzeum, které je lépe střeženo, vystavuje sochy i architektonické prvky z rozlehlého starověkého sportovního komplexu a přilehlých chrámů. Nedaleko místa loupeže se má letos v květnu uskutečnit známý ceremoniál zapálení olympijského ohně pro letošní Olympijské hry v Londýně.

Na nedostatečné personální a technické zajištění mnoha archeologických pokladů po celé zemi v souvislosti s vládními škrty a ekonomickou krizí upozorňovali řečtí památkáři již v loňském roce. „V Řecku je 350 muzeí a archeologických nalezišť a jen sedmnáct set lidí, kteří je hlídají,“ prohlásil již vloni v červnu šéf odborů zastupujících stráže na archeologických nalezištích Jannis Mavrikopoulos. „Abychom mohli všechny otevřít veřejnosti, potřebujeme přibližně pět tisíc zaměstnanců.“ Bezprostředně po oznámení dnešního incidentu v Olympii oznámila řecká televize Skai, že se na místo samotné vypravil i řecký ministr kultury Pavlous Geroulanos. Ještě před tím však premiérovi řecké vlády oznámil svou demisi.


Ilustrační foto: www.olympia-greece.org


Informace o vyznačených místech na mapě získáte kliknutím na značku.
Po kliknutí pravým tlačítkem myši si můžete naplánovat cestu.

Zobrazit velkou mapu

Publikováno: 17.2.2012, 10:30
 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA