Cestování

Tajemný muž z ledu slaví „narozeniny“

Autor: Jakub MALINA

Obrázek

Před dvaceti lety, 19. září 1991, si němečtí turisté Erika a Helmut Simonovi všimli při jedné procházce po ledovci v Ötztalských Alpách v Jižním Tyrolsku něčeho neobvyklého. Ze sněhu vyčnívala horní polovina mrazem mumifikovaného těla. Velmi brzy se ukázalo, že to však nebyla oběť horolezectví či vysokohorské turistiky, nýbrž po tisíciletí ukrývaný relikt z doby měděné. Tak po pěti tisíci letech znovu vstoupil do dějin civilizace neolitický muž, jehož dnes známe jako „ledového muže Ötziho“.

Víte, že…? 

Za zachovalostí mumie Ötziho, jehož stáří datují odborníci přibližně do období roku 3300 př. Kr., lze hledat řetězec málo obvyklých náhod. Ačkoliv Ötzi podlehl zraněním způsobených mu jinými lidmi, nebyla jeho mrtvola okradena ani zneuctěna. Krátce po smrti mrtvé tělo pokryla vrstva sněhu, z níž se postupem času stala silná ledová krusta, která roztála až na konci 20. století. A v neposlední řadě objev přišel dostatečně brzy poté, co tělo opět opustilo svůj ledový hrob, dříve než ho stihlo sluneční záření a přístup vody a vzduchu výrazněji poškodit.

2011-09-22.otzi00.big.jpg

Tělo spolu s četnými kousky kůže a dalšími pozůstatky vyjmuli záchranáři z ledu již čtyři dny po objevu a převezli k dalším výzkumům do Ústavu soudního lékařství v Innsbrucku, kde teprve rozeznali šokující pravdu o významu nálezu. Objev zmrazené neolitické mumie byl jednoznačně vědeckou událostí prvořadého významu. A protože k nálezu došlo v horách v nadmořské výšce 3210 metrů poblíž italskjo-rakouských hranic okamžitě vyvstala otázka, na čím území vlastně vzácný nález turisté nalezli, a který ze států tedy má na Ötziho mumii nárok. Hned počátkem října bylo provedeno zaměření Ötziho mnohatisíciletého ledového hrobu a ukázalo se, že leží asi sto metrů od hraniční čáry na italském území. A právě proto dnes najdeme muzeum věnované tomuto muži v Bolzanu.

2011-09-22.Otzi01.jpg

  • Radiokarbonovým datováním bylo zjištěno, že Ötzi žil asi před 5000 lety – mezi lety 3350 a 3100 př. nl.
  • Byl přibližně 160 cm vysoký, vážil kolem 55 kilo a jeho věk se odhaduje na 35 až 45 let.
  • Jeho tělo trpělo vzácnou anatomickou anomálií - chyběl mu dvanáctý pár žeber.
  • Ötzi byl pravděpodobně vousatý s výraznou rýhou ve tváři, postrádal zuby moudrosti a trpěl paradonózou. Nedávné výzkumy ukázaly, že měl hnědé oči, a ne modré, jak se dříve myslelo.
  • Jeho poslední jídlo pravděpodobně sestávalo z celozrnné kaše, masa a zeleniny. Jeho žaludek obsahoval 30 různých druhů pylu, které ukázaly, že zemřel na jaře nebo počátkem léta.
  • Analýzy izotopového složení zubní skloviny a kostí ukázaly, že se narodil a žil na území Jižního Tyrolska, v údolích blízkých místu jeho smrti.

Tajemství zmražené mumie

Jméno Ötzi dal neolitickému člověku z ledovce nedaleko údolí Ötz jako první rakouský novinář Karl Wendl, zatímco oficiální pojmenování podle úřadů znělo Der Mann aus dem Eis či L'Uomo Venuto dal ghiaccio („Muž, který přišel z ledu“). Za dvacet let, které uplynuly od jeho objevu, prošel Ötzi mnoha vyšetřeními a výzkumy a je pravděpodobné, že mnoha dalšími si ještě projde.

Jeden z nejzajímavějších faktů, který vědci o Ötzim zjistili, se týkal jeho zdobení těla. Kůže mumie je pokryta více než padesáti tetováními s jemnými zářezy, do kterých se vetřelo uhlí. Toto tetování mělo tvar různých čar a křížů a vědci dospěli k jednoznačným závěrům, že sloužilo pravděpodobně jako lék proti bolesti. Tetované oblasti totiž odpovídají akupunkturním liniím, které se začaly v asijské akupunktuře používat až dva tisíce let po Ötziho smrti!

Tak jako asi každý velký archeologický objev, zahaluje i objev ledového muže v Ötztalských Alpách jistá rouška tajemství, legend a pověr. Podobně jako u objevu mumie egyptského faraona Tutanchamona, zmiňuje se i u Ötziho série záhadných úmrtí u sedmi lidí, kteří se na výzkumu podíleli. A nejzáhadnější z těchto úmrtí potkalo samotného Ötziho objevitele, Helmuta Simona. Jeho tělo totiž nalezli v roce 2004 uvězněné v ledu podobně, jako jeho slavný objev před třinácti lety…

2011-09-22.Otzi03.big.jpg


Foto © South Tyrol Museum of Archaeology, EURAC, Samadelli, Staschitz


Informace o vyznačených místech na mapě získáte kliknutím na značku.
Po kliknutí pravým tlačítkem myši si můžete naplánovat cestu.

Zobrazit velkou mapu

Publikováno: 22.9.2011, 12:30
 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jakub MALINA je šéfredaktorem portálu KADUCEUS.CZ. V letech 1996 až 2000 pracoval jako redaktor MF DNES a zároveň byl v druhé polovině devadesátých let vydavatelem dnes již zaniklého internetového deníku SpeedwayInfo.CZ. V letech 2008 - 2010 vedl redakci měsíčníku REGENERACE.

Zabývá se historií, zejména pak dějinami okultismu a esoterních nauk. Dosavadní dvě jeho knihy Staroměstský orloj - Průvodce historií a esoterním konceptem orloje (Eminent, 2005) a Karlův most - Průvodce historií a esoterním konceptem slavného díla Karla IV. a Petra Parléře (Eminent, 2007) vyšly ve třech jazycích.

Další články tohoto autora

 


REKLAMA