Cestování

U Vídně stávala gladiátorská škola

Autor: (jds)

Obrázek

Mezinárodní tým archeologů tento týden ohlásil senzační objev zbytků jedné z největších římských gladiátorských škol, která se nacházela v lokalitě zvané Carnuntum, na půl cesty mezi Vídní a Bratislavou. Základy budov kasáren a gladiátorské arény pocházející ze čtvrtého století jim ukázal podzemní radar.

Fotogalerie Video 

Mezinárodní tým z Institutu Ludwiga Boltzmanna pro archeologickou prospekci a virtuální archeologii (LBI-ArchPro) společně s dolnorakouským archeologickým parkem Carnuntum na pondělní tiskové konferenci potvrdil, že úplností a rozměry jsou tyto senzační archeologické struktury ve starověkém románském městě na Dunaji Carnuntum velmi významné v celoevropském kontextu. Srovnatelná je totiž pouze se slavnějšími školami Amphitheatrum Flavium a Ludus Magnus v Římě.

„Objev gladiátorské školy je nejen archeologický úspěch, ale má i velký mezinárodní význam. Tento objev je pro nás i důkazem, že investice dolnorakouské vlády do Carnuntua jsou oprávněné a budou mít trvalý efekt,“ prohlásil dolnorakouský hejtman Erwin Pröll.

2011-09-08.bodenradar_g.jpgSamotný terénní výzkum archeologové prováděli neinvazivní technikou za pomocí nejnovějších typů radarů, aniž by museli vést jakýkoliv výkop. Výsledky scanování terénu radarem pak přenesli do map a za pomoci počítačové grafiky zrekonstruovali možnou původní podobu staveb. Nový objev se již také stal součástí maket a modelů v místním arecheologickém parku, který vznikl propojením několika dochovaných památek a místních muzeí, a jedním z největších a nejstarších archeoparků v Evropě (první muzeum zde otevřel v roce 1904 císař František Josef).


2011/09/2011-09-08.car_ludus_hof1_g

Počet obrázků: 6

Římské města Carnuntum bylo před sedmnácti sty lety, kdy zde stávala gladiátorská škola, pulzující metropolí s asi 50.000 obyvateli na území o rozloze asi 10 čtverečních kilometrů. Nyní se může na místě starého románského města každý návštěvník seznámit s mnoha replikami i dochovanými dobovými artefakty. Byly zde například znovuvybudovány základní typy architektury římského města v jejich historickém kontextu: občanský dům, nádherná městská vila a lázeňský komplex. U městských hradeb dnešního města stojí i jedna z největších rakouských archeologických památek z římské éry: Heidentor (Pohanská brána), což býval triumfální oblouk na počest císaře Konstantina II.

Jak se tam dostaneme?

Muzea v městečkách Petronell a Bad Deutsch-Altenburg jsou letos otevřena každý den od 9 do 18 hodin až do 15. listopadu 2011. Vstupné pro jednorázový vstup do archeoparku stojí 9 euro, děti od 6 let zaplatí dvě a půl eura. Autem se lze k archeoparku dostat po dálnici A4 (výjezd Fischamend, popř. Bruck/Leitha Ost), B9 popř. B211 na Petronell-Carnuntum nebo Bad Deutsch-Altenburg. Pokud chceme využít rakouskou veřejnou dopravu, doporučují správci archeoparku dojet linkou metra U3 na nádraží Wien Mitte – Landstraße a odtud pak linkou rychlodráhy S7 na nádraží Petronell-Carnuntum. Vlaky z vídeňského nádražé vyjíždějí mezi 9. a 15. hodinou vždy čtyři minuty před celou hodinou.


Informace o vyznačených místech na mapě získáte kliknutím na značku.
Po kliknutí pravým tlačítkem myši si můžete naplánovat cestu.

Zobrazit velkou mapu

Publikováno: 8.9.2011, 14:00
 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA