Cestování

Největší řecké muzeum kvůli úsporám omezilo provoz

Autor: (jds)

Obrázek

Pokud letos vyrazíte na poznávací dovolenou za pamětihodnostmi Řecka, můžete narazit na nečekané problémy. Rozpočtové škrty a drastická úsporná opatření, které v poslední době musí zadlužená řecká vláda provádět, se totiž dotkly i řeckých památek a provozu zdejších vyhlášených muzejních institucí. A před začátkem hlavní turistické sezóny si toho povšimla už i řada zahraničních turistů, kteří často zůstávají za zavřenými branami…

Úsporná opatření diktovaná Řecku ze strany mezinárodních věřitelů se nemohla neprojevit anni v oblasti, na které jsou úspory velmi snadné, ale je zároveň i cenným zdrojem příjmů z mezinárodního cestovního ruchu,v památkové péči. Nedostatek veřejných peněz tak už vedl například k částečnému uzavření slavného Národního archeologického muzea v Aténách, které obsahuje nejbohatší sbírku artefaktů z období řeckého starověku na celém světě.

Nedostatek personálu a úspory na zabezpečení způsobily, že mnozí překvapení a podráždění turisté zůstávají před zavřenými monumentálními bronzovými dveřmi muzea. Uvnitř totiž pracuje pouhých třicet strážců dohlížejících na výstavní prostory a bezpečnost exponátů nedozírné ceny, přičemž potřeba pro běžný každodenní provoz by bylo zapotřebí minimálně o sto hlídačů více. Turistům je tak podle deníku Kathimerini přístupných pouze osm ze čtyřiašedesáti výstavních sálů.

Podle pracovníků muzea, řeckých archeologů i státních úředníků jsou za uzavřenímm velké části muzea zmatky na řeckém ministerstvu kultury, které tam kvůli nedostatku financí panují. „Máme 11 tisíc exponátů v pěti stálých sbírkách a galeriích o více než osmi tisících metrech čtverečních prostoru,“ uvedla tento týden pro list Guardian, který se stížnostmi rozladěných britských turistů zabýval, představitelka muzea Alexandra Christopoulou. „Sezóna začíná v dubnu. Opravdu nevím, proč to trvá tak dlouho, než Ministerstvo kultury pošle další personál,“ dodala lakonicky.

Ministerstvo kultury sice oznámilo, že má být v blízké době přijato více než 100 nových strážných, ale podle odborníků to nebude zdaleka stačit na potřeby všech muzejních institucí po celé zemi. „V řecku je 350 muzeí a archeologických nalezišť a jen sedmnáct set lidí, kteří je hlídají,“ řekl šéf odborů zastupujících stráže na archeologických nalezištích Jannis Mavrikopoulos. „Abychom mohli všechny otevřít veřejnosti, potřebujeme přibližně pět tisíc zaměstnanců.“


Foto Ricardo André Frantz


Informace o vyznačených místech na mapě získáte kliknutím na značku.
Po kliknutí pravým tlačítkem myši si můžete naplánovat cestu.

Zobrazit velkou mapu

Publikováno: 10.6.2011, 14:30
 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA