Cestování

Mezi Kambodžou a Thajskem se bojuje o chrám Prasat Preah Vihear

Autor: (jds)

Obrázek

Zahraničním zpravodajstvím v uplynulém týdnu proběhly zprávy o lokálním vojenském konfliktu na kambodžsko-thajské hranici, které si dokonce vyžádaly několik životů. V pozadí politických komentářů a prohlášení obou bojujících stran však zůstává, o co se vlastně bojuje. Kambodžané a Thajci totiž nebojují o pouhý kus džungle, ale i o dědictví společné historie i budoucí příjmy z turistického ruchu. Na sporném území se totiž nachází tisíc let starý hinduistický chrám pod ochranou UNESCO.

Víte, že…? 

Chrám Preah Vihear, někdy nazývaný Prasat Preah Vihear, je prastarý hinduistický chrám z období Khmerské říše. Nachází se na vrcholku pětisetmetrového útesu v Dângrêských horách na hranicích Kambodži a Thajska. V roce 1962 ho po zdlouhavém sporu mezi o vlastnictví mezi oběma zeměmi Mezinárodní soudní dvůr (ICJ) v Haagu přiřkl kambodžské straně, ačkoliv jediná schůdná veřejná cesta do oblasti vede ze sousedního Thajska.

Výstavba prvního chrámu zasvěceného hindskému bohu Šivovi na vrcholku Preah Vihear začala v ranném 9. století a pokračovala v několika dalších staletích. Chrám je zpodobněním posvátné hinduistické hory Méry, domova bohů. Na chrámu jsou dnes zejména patrné některé prvky datované do století desátého, ale hlavní část dnešní podoby získal chrám až za panování khmerských králů Súrjavarmana I. (1002 -1050) a Súrjavarmana II. (1113 -1150). Nápis nalezený u chrámu poskytuje podrobný popis posvátných rituálů z doby Súrjavarmana II., soudobých náboženských svátků a na obětních darů jeho duchovního rádce Brahmána Divakarapandity, který podle nápisu chrámu věnoval zlatou sošku tančícího Šivy. V důsledku úpadku hinduismu v regionu byl později chrám přeměněn na buddhistický chrám.

2011-04-29.PreahVihear02.jpgAčkoliv byl Prasat Preah Vihear dokončen ve stejném období jako mnohem známější, ikonický kambodžský chrám Angkor Vat, vzdálený od něj asi 140 kilometrů, charakter obou staveb je přeci jen poněkud odlišný. Chrámový komplex Preah Vihear má na délku asi 800 metrů a přístup ke svatyni střeží pět pstupně se stupňujících gopur (monumentálních věží), které návštěvníkovi postupně zakrývají pohled na chrámový celek, dokud neprojde branou. Svatyně je přístupná přes dvě nádvoří s „knihovnami“, což jsou menší uzavřené chrámové stavby, jejichž pravý účel v khmerské architektuře je neznámý.

Spory o územní svrchovanost nad oblastí Dângrêských hor, na které leží chrám Preah Vihear a také dva další původně hinduistické kamenné chrámy Ta Moan a Ta Krabey asi 90 kilometrů západně od něj, se vedou prakticky od doby, kdy Kambodža získala svou nezávislost. První úřední stanovení hranice dohodnuté v roce 1904 siamskými a francouzskými koloniálními úředníky území přiřklo Thajsku, ale spory o oblast neutichly  nikdy. V padesátých letech 20. století spory vyhrotil i nucený odchod Francouzů z Indočíny, a tak celý hraniční spor v roce 1962 musel rozhodnout Mezinárodní soudní dvůr v Haagu. Ten přiřkl sporné území Kambodži, ale Thajci se s jeho verdiktem nikdy nesmířili. V sedmdesátých letech v oblasti probíhaly ostré vojenské boje o nadvládu s mnoha oběťmi na obou stranách.

Navzdory protestům z Thajska, rozhodl 8. července 2008 výbor pro světové dědictví UNESCO přidat na kambodžskou žádost Prasat Preah Vihear na seznam světového kulturního dědictví. Tento krok napjatou situaci na horké kambodžsko-thajské hranici nikterak neuklidnil a už 15. října 2008 si thajské a kambodžské vojenské jednotky v oblasti vzájemně vyměnily raketové útoky a palbu z pušek. V asi hodinové v konfrontaci byli zabiti nejméně dva kambodžští vojáci. Pětidenní vojenská konfrontace v dubnu 2011 již stála život nejméně 13 lidí.


Foto William Brehm


Informace o vyznačených místech na mapě získáte kliknutím na značku.
Po kliknutí pravým tlačítkem myši si můžete naplánovat cestu.

Zobrazit velkou mapu

Publikováno: 29.4.2011, 13:45
 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA