Cestování

Egypt otevírá nové památky a muzea

Autor: (jds)

Obrázek

Egyptské ministerstvo pro památky se v současné době snaží napravit poněkud pošramocenou pověst, kterou egyptská památková péče v uplynulých měsících utrpěla, když během revoluce z jejích skladů, muzeí a nalezišť zmizely tisíce starověkých artefaktů. Jako jeden z kroků, který by měl do země vrátit příjmy z turistického ruchu proto nyní egyptská vláda oznámila, že v nejbližších týdnech otevře turistům nové a nově zrekonstruované památky a muzea po celé zemi.

Jednou z prvních památek, kterou jsou egyptské úřady připraveny znovuotevřít pro veřejnost, je snad nejznámější křesťanský kostel v koptské části Káhiry, takzvaný Visutý kostel Panny Marie, či El Muallaqa. Chrám, který byl ve třetím či čtvrtém století založen na základech jedné z věží staré římské pevnosti Babylon, patří koptské ortodoxní církvi a právě prošel důkladnou rekonstrukcí a restaurováním. Egyptský premiér Isám Šaráf již požádal koptského patriarchu (papeže) Šenoudu III. o církevní ceremoniál, který by zahájil znovuzpřístupnění turistické atrakce, která každoročně přiláká tisíce křesťanských návštěvníků egyptského hlavního města. Egyptská vláda si od tohoto kroku také slibuje, že přispěje i k uklidnění vztahů mezi křesťanskými koptskými komunitami a muslimskou většinovou společnost v zemi, které během nedávné revoluce utrpěly četné šrámy.

Egyptský ministr pro památky, archeolog Zahi Hawass také oznámil, že v nejbližší době dojde k otevření mnoha dalších turisticky atraktivních lokalit po celém Egyptě. K otevření pro veřejnost je připraveno už i dlouho připravované nové Suezské muzeum, které bude připomínat nejen historii známého Suezského průplavu, ale i mnohem starší historii celého Sinajského poloostrova. U proslulého chrámu Kom Ombo v němž velkou úlohu hrál kult „krokodýlího boha“ Sobka bude brzy zpřístupněno také muzeum krokodýlů a na místě bývalého hlavního města „heretického“ faraona Achnatona u El Amarny bude otevřeno nové turistické centrum. Mezi turisticky nejatraktivnější památky, které se v nejbližší době otevřou veřejnosti, ovšem patří především sakkárské Serapeum, jehož rekonstrukce už pokročila natolik, že je možné jej otevřít, a také nový areál hrobek z období Nové říše v Sakkáře. Ministerstvo rovněž připravuje na otevření další lokality v Káhiře, Luxoru, Asuánu, Tabě a oáze Charga.

„Během příštích několika měsíců oznámíme mnoho dalších zajímavých věcí, včetně nových objevů, které jsme nemohli oznámit, protože došlo k revoluci a my všichni jsme se zaměřil právě na ní,“ oznámil ministr Hawass.


Informace o vyznačených místech na mapě získáte kliknutím na značku.
Po kliknutí pravým tlačítkem myši si můžete naplánovat cestu.

Zobrazit velkou mapu

Publikováno: 24.4.2011, 9:00
 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA