Cestování

Jak se telegrafovalo na Žandově

Autor: Eva SEDLÁČKOVÁ

Obrázek

Jedním z nových stanovišť Keltského telegrafu 2011 bylo to u rozhledny Žandov nedaleko středočeských Uhlířských Janovic. Pro letošní pokus s přenosem světelného signálu bylo důležité, protože právě v této oblasti se přenos signálu větvil do jižního a severního obchvatu přesvícené Prahy. Noví čerti se úkolu zhostili se ctí a přenos se povedl.

Na kopec u Žandova, který leží na rozhraní Posázaví a Polabí, jsme dojeli autem z Kolína před dvacátou hodinou. Spojení bylo vyzkoušené, tak jsme nespěchali. Ve vesnici jsme si půjčili klíč od lehké kovové rozhledny, postavené roku 2001. V mírném větru poletovaly sněhové vločky.

Na temeni kopce jsme provedli úlitbu silám zemským irskou whisky a silám povětří obětovali několik hrstí krupice. Vylezla jsem na rozhlednu a Honza připravil odpalovací rampu. Jitka fotila. Vítr se utišil a vločky zmizely. Ze směru od vzdáleného Altánu u Vyklantic jsme matně zaznamenali z rozhledny i ze země 2x pohybující se kužel světla. Ze směru Vrchy u Divišova a Podvek, které jsou téměř v zákrytu, jsme jasně zpozorovali, opět z rozhledny i ze země, asi 5 raket. Nemůžeme ale s jistotou určit, jestli to bylo z prvního nebo z druhého stanoviště, popřípadě z obou.


2011/04/2011-04-01.Zandov0001

Počet obrázků: 5

My jsme vystřelili baterii 16 raket, které ale neměly dostatečnou výšku a 5 různých raket na tyčce. Z následného stanoviště na Vysoké u Kutné Hory byl náš signál spatřen a my jsme je také viděli. (Pozn. red.: Záblesky nad Žandovem byly dokonce vidět až ve 35 kilometrů vzdálených Vyklanticích na Vysočině.) Jediná místní divačka byla paní správkyně rozhledny. Všichni jsme byli rádi, že se spojení podařilo a domů jsme moc nespěchali. Asi jsem byla nabitá a plná zážitků, že se mi dlouho nedařilo usnout.

Eva Sedláčková


Informace o vyznačených místech na mapě získáte kliknutím na značku.
Po kliknutí pravým tlačítkem myši si můžete naplánovat cestu.

Zobrazit velkou mapu

Publikováno: 1.4.2011, 18:15
 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA