Cestování

Archeologové pátrají po fénickém přístavu Byblos

Autor: (jds)

Obrázek

Mezinárodní tým archeologů zahájil tento týden nový tříletý výzkum u libanonského města Džubajl, na jehož konci, jak věří, má být odkrytí pozůstatků prastarého fénického přístavu, z něhož se před pěti a půl tisíci lety vyváželo libanonské cedrové dřevo do celého Středomoří.

Město Džubajl, které leží jen 26 kilometrů od metropole Bejrútu, je jednou z největších turistických atrakcí v Libanonu. Přístav, který staří Řekové nazývali Byblos byl osídlen už pět tisíc let před naším letopočtem a v okolí jsou zachována četná neolitická naleziště. V průběhu třetího tisíciletí před Kristem pak místní obyvatelé navázali výnosné obchodní styky se starověkým Egyptem, což dokládá i nález zlomků obchodní korespondence z amarnského období v Egyptě. V období třináctého století před Kristem přístav ovládali proslulí mořeplavci Féničané, kteří ho nazvali Gebal a vyváželi odsud například egyptský papyrus do antického Řecka. Z řeckého výrazu pro papyrus „Bύβλος“ také vznikl jeho pozdější řecký název. Přístav za dobu své existence prošel mnoha kulturními proměnami a ve středověku tu byl dokonce vystavěn dodnes patrný křižácký hrad hájící cesty do Svaté země.

2011-03-24.Byblos_Jerzy-Strzelecki.jpgNový archeologický výzkum zahájila libanonská vláda a místní orgány s podporou Organizace spojených národů pro výchovu vědu a kulturu UNESCO s nadějí, že se podaří ještě více lokalitu zatraktivnit pro mezinárodní cestovní ruch v zemi, která v uplynulých desetiletích prošla mnoha válečnými konflikty. „Doufáme, že naše práce vrhne nové světlo na tento skvělý doklad historie a my se můžeme připravit na lepší budoucnost,“ řekl na tiskové konferenci konané v místním kulturním centru k zahájení mezinárodního projektu „Džubajl a moře“ libanonský ministr Selim Wardy.

Do archeologického výzkumu budou kromě libanonských vědců zapojeny také zahraniční týmy. „Cílem tohoto projektu je opravdu objevovat námořní historii Byblu, která dosud není příliš známa,“ řekl pro libanoský deník Daily Star Francis Martine-Allouche, výzkumný pracovník z College de France, která je jednou ze stran zapojených do projektu, jenž se bude skládat ze tří misí v příštích třech letech. „Konečným cílem je najít starověký přístav,“ dodal.


Foto Edith Hernandez, Jerzy Strzelecki


Informace o vyznačených místech na mapě získáte kliknutím na značku.
Po kliknutí pravým tlačítkem myši si můžete naplánovat cestu.

Zobrazit velkou mapu

Publikováno: 24.3.2011, 9:45
 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA