Cestování

Oškobrh: Jasanová hora starých Keltů

Autor: Naďa ŽAHOURKOVÁ

Obrázek

Dvojkopec Oškobrh se v polabské rovině jeví jako něco nepatřičného. Jeho název se odvozuje od starého keltského výrazu pro Jasanovou horu a místní keltské osídlení je doloženo už od antických dob.

Osobně jsem se s ním seznámila na jednom ze svých cyklovýletu ačkoliv jsem o tomto kopci samozřejmě věděla již dávno. Minulý rok jsem podnikla první výpravu na tento magický kopec a od té doby mám stále touhu vyjít nahoru, posadit se na úbočí a koukat do malebné polabské roviny. Únava z cesty na jeho vrcholu rychle mizí. Až nedávno jsem se dozvěděla o energiích které z tohoto kopce vyvěrají a spirálovitě se šíří do celého kraje. Kdo je na tyto energie citlivý jistě to musí zaznamenat.

Keltské hradiště se mělo nacházet na jižním vrcholu. Potvrzují to četné archeologické nálezy. Tyto nálezy je možné vidět v Keltském muzeu v Dobšicích, obci pod Oškobrhem, kde je malá ale komplexní expozice. Název Oškobrh vznikl pravděpodobně ze slova Askiburgion - Jasanová hora.

V antický mapách se údajně uvádí tento vrch, jako součást Askiburgijských hor. Tvář krajiny se věky velice změnila a Oškobrh ční v polabské krajině osaměle. K Oškobrhu se váží i ruzné pověsti. Jedna celkem pro nás - čerty- zajímavá je o Luciferovi který se zabydlel v tomto kraji. Bylo to ale mlhavé a vlhké údolí plné bažin. Lucifer – nositel světla – se rozhodl, že kraj zúrodní. Udělal však jen krátkou brázdu a navršil kopec o dvou návrších - Oškobrh. Dále se nedostal a zustala po něm jen brázda, které se dodnes říká - Čertova brázda.

Další pověsti jsou zajímavé tím, že připomínají pověsti z jiných oblastí. Jedna z nich říká, že v Oškobrhu je ukryté vojsko, jako v Blaníku a že právě zde se má udát rozhodující bitva. Jisté je že tento vrch je nádherné místo, které příchozímu přináší příliv energie, a již z malebného pohledu do kraje, nebo pusobením neznámých, magických sil. Mám ráda toto místo a ráda pošlu o tom zprávu po Keltském telegrafu dál.


Informace o vyznačených místech na mapě získáte kliknutím na značku.
Po kliknutí pravým tlačítkem myši si můžete naplánovat cestu.

Zobrazit velkou mapu

Publikováno: 11.3.2011, 9:15
 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA