Cestování

Menhir ukrýval hrob z doby bronzové

Autor: (jds)

Obrázek

Čtyři tisíce let stál v krajině u Airlie nedaleko skotského Kirriemuiru dvoumetrový menhir, než ho letošní zimní počasí poslalo k zemi. Protože se při pádu kámen nijak nepoškodil, rozhodli se místní lidé, že jej nechají znovu vztyčit. K překvapení archeologů, které na místo povolali, skrývaly se pod kamenem Carlinwell Stone urny s lidskými pozůstatky.

Když archeologové prozkoumali díru, která po vyvráceném menhiru zůstala, objevili v jeho základech dvě nádoby s pozůstatky žárového pohřbu. Dvě nádoby o průměru deset a dvacet centimetrů obsahovaly vedle popela také zbytky lidských kostí, které na pohřební hranici zcela neshořely a moderním archeologům tak poskytly dostatek biologického materiálu, aby je mohli poslat na další výzkumy včetně radiouhlíkového datování. Podle archeoložky Melanie Johnsonové však již tvar nádob napovídá, že pochází pravděpodobně z počátku doby bronzové.

Archeologický nález také potvrdil, že Carlinwell Stone je skutečným prehistorickým menhirem a nikoliv kamenem vztyčeným v pozdějších dobách. Některé vztyčené kameny v této oblasti totiž pochází až z devatenáctého století, kdy si je místní lidé vztyčovali jako mezníky a také na ochranu stád krav. Podobné nálezy pohřbených lidských ostatků ukrytých pod starobylými menhiry už ve Skotsku zaznamenávají od osmnáctého století.

Povalený Carlinwell Stone by podle plánu měl být opět vztyčen dnes.


Informace o vyznačených místech na mapě získáte kliknutím na značku.
Po kliknutí pravým tlačítkem myši si můžete naplánovat cestu.

Zobrazit velkou mapu

Publikováno: 11.3.2011, 8:00
 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA