Cestování

Keltský telegraf: na jihozápadě Čech letos také 20. března

Autor: (jds)

Obrázek

K prvnímu ročníku Keltského telegrafu v roce 2010 se připojila i takzvaná Jižní větev, která propojovala oblast jižních a západních Čech s hlavní východozápadní trasou z Moravy. V letošním roce, kdy se přenos světelných signálů po východozápadní trase uskuteční v sobotu 26. března, se čertovské posádky z této jihozápadní části Keltského telegrafu rozhodly uspořádat svůj pokus již o jarní rovnodennosti 20. března 2011.

„V letošním roce dodržíme termín jarní rovnodennosti, to je 20. března. Začínáme ve 20 hodin na jihočeské Kleti, přes Volary a okolí se ohně přesunou k Písku, pak kolem Příbrami a nad Plzní dojedou ke Krušným horám, pak kolem Kounova na Říp a po Labi až na Děčínský Sněžník. Tam čert počká tak 15 minut a otočí to zpátky,“ popsal letošní plán jihozápadní větve Keltského telegrafu její koordinátor Jan Maroušek. „V ideálním případě by celá trasa neměla trvat déle než pár minut, ovšem po zkušenostech z loňska, kdy i s pomocí mobilních telefonů jsme na kopcích strávili přes hodinu, jsem v tomto ohledu poněkud skeptický. Pokud se nám podaří obsadit všechna stanoviště, budeme připraveni nahradit moderní komunikační techniku mezi jižní, západní a severní hranicí, až jednou sítě zhasnou…“

Podobně jako na východozápadní trase Keltského telegrafu má i jižní větev ještě několik stanovišť pro případné zájemce volných. Zájemci o pozici čerta během této se mohou hlásit Janu Marouškovi na jeho mailu.

2011-01-26.Telegraf-jihozapad.big.jpgTrasa Jihozápadní větve 20. března 2011: A – Kleť, 1084m, obsazen; B – Libín, 1096m, obsazen; C – Volarský kromlech, 790m, obsazen; D – Boubín, 1362m, volný; E – Třístoličník, 1311m, volný; F – Jarník u Písku, 609m, obsazen; G – Onen svět, 620m, obsazen; H – Studený vrch u Dobříše, 660m, volný; I – Velíz u Berouna, 595m, volný; J – Spálená hora u Plas, 514m, obsazena; K – Vladař u Žlutic, 693m, obsazen; L – Andělská hora u Karlových Varů, 717m, obsazena; M – Jelení vrch u Kraslic, 963m, volný; N – Tisovský vrch u Nejdku, 977m, obsazen; O – Výrov u Kounova, 509m, obsazeno; P – Říp, 459m, volný; R – Varhošť u Litoměřic, 637m, volný; S – Děčínský Sněžník, 723m, volný; T – Hradišťský vrch u Kaplice, 779m, obsazený;

Některá stanoviště jihozápadní trasy Keltského telegrafu jsou společná s těmi, která pro jižní obchvat Prahy plánují zapojit i organizátoři východozápadní trasy o týden později. Je tedy možné, že v těchto místech se bude světelný signál vysílat dokonce dvakrát. „Keltští čerti si čas pro svou práci nemohli vybírat, museli vysílat, když bylo potřeba,“ řekl koordinátor Keltského telegrafu Vlastimil Hela. Organizátoři obou částí letošního Keltského telegrafu proto budou spolupracovat a samozřejmě využijí všech dosavadních zkušeností.

Publikováno: 26.1.2011, 23:20
 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA