Astronomie

Teleskop Kepler objevil kamennou planetu

Autor: (jds)

Obrázek

Vesmírný teleskop Kepler, který americká NASA před dvěma lety vyslala do vesmíru, aby hledal Zemi podobné planety u jiných hvězd, objevil svou první pevnou exoplanetu. Kepler-10b je nejmenší planeta nalezená mimo naši sluneční soustavu, má průměr jedenapůlkrát větší než Země a svou hvězdu obíhá v menší vzdálenosti než náš Merkur.

Video 

Mise vesmírného teleskopu Kepler začala 7. března 2009 a od té doby vědci z jejího řídícího centra vyhodnocují data získaná jeho velmi citlivými senzory, aby mimo Sluneční soustavu objevili další Zemi podobné exoplanety. Planeta Kepler-10b je první planetou v pevném skupenství, kterou teleskop zaměřený do oblasti mezi souhvězdími Labutě a Lyry, učinil. Skupenstvím a velikostí je podobná Zemi, nicméně jako potenciální místo pro život je nevhodná. Vzhledem k blízkosti hvězdy dosahuje teplota na povrchi planety dvou a půl tisíců stupňů a rok (doba oběhu kolem hvězdy) na této planetě trvá necelý pozemský den.

Mimo sluneční soustavu bylo dosud objeveno asi 500 různých planet. O posledním objevu teleskopu Kepler v těchto dnech zveřejnili výzkumníci z NASA krátké video:


Foto NASA/Kepler Mission/Dana Berry, video NASA/Ames Research Center/Natalie Batalha

Publikováno: 11.1.2011, 11:50
 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA