Astronomie

V úterý budou „pršet“ Geminidy

Autor: Jakub MALINA

Obrázek

Špatné pozorovací podmínky, které v listopadu provázely vrchol meteorického roje Leonid, by v případě dobrého počasí mohly být lepší při pozorování dalšího známého meteorického roje Geminid zdánlivě vylétajících ze souhvězdí Blíženců.

Pozorování Náš tip 

Maximum meteorického roje Geminidy s možná až 120 meteory za hodinu má nastat v úterý 14. prosince v poledne našeho času, aktivní však je od desátého prosince do osmnáctého. Měsíc se v těchto dnech nachází v první čtvrti a zapadá krátce po půlnoci, takže by po velkou část noci nemusel padající hvězdy přesvěcovat.

Geminidy patří mezi nejaktivnější a nejlépe pozorovatelné meteorické roje naší současné hvězdné oblohy. U ostatních meteorických rojů je původce vesmírného prachu způsobujícího při průletu zemskou atmosférou ony známé efekty „padajících hvězd“ obvykle dobře prozkoumán — zpravidla to bývají komety. U Geminid poprvé pozorovaných někdy za americké občanské války, byl dlouhou dobu původce poněkud nejistý. Dnes se předpokládá, že se jedná o část hmoty z asteroidu 3200 Phaethon objeveného až v osmdesátých letech minulého století, který je možná pouze vyhaslým jádrem bývalé komety. Jeho dráha je totiž na obyčejný asteroid až extrémně eliptická a těleso se dostává dvakrát blíže k Slunci, než je Merkur. Další zajímavostí tohoto roje je občasný výskyt meteorů neobvykle nazelenalé barvy.


Foto NASA/Jimmy Westlake

Publikováno: 10.12.2010, 8:00
 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jakub MALINA je šéfredaktorem portálu KADUCEUS.CZ. V letech 1996 až 2000 pracoval jako redaktor MF DNES a zároveň byl v druhé polovině devadesátých let vydavatelem dnes již zaniklého internetového deníku SpeedwayInfo.CZ. V letech 2008 - 2010 vedl redakci měsíčníku REGENERACE.

Zabývá se historií, zejména pak dějinami okultismu a esoterních nauk. Dosavadní dvě jeho knihy Staroměstský orloj - Průvodce historií a esoterním konceptem orloje (Eminent, 2005) a Karlův most - Průvodce historií a esoterním konceptem slavného díla Karla IV. a Petra Parléře (Eminent, 2007) vyšly ve třech jazycích.

Další články tohoto autora

 


REKLAMA