Astronomie

Mystické zatmění Luny: fakta, mýty a předpovědi

Autor: Jakub MALINA

Obrázek

Dlouho očekávaný úkaz, stominutové úplné zatmění Měsíce, se blíží. Jev zajímavý pro astronomy, astrology i mystiky budeme při dobrém počasí moci pozorovat ve středu v noci i my, a tak si shrňme základní fakta o tomto zatmění a podívejme se i na to, co může středeční zatmění přinést do našich životů v nejbližší době.

Pozorování Nepřehlédněte 

Středeční zatmění Měsíce bude u nás viditelné po většinu svého průběhu, protože Měsíc vychází nedlouho před počátkem úplného zatmění, přibližně dvě mituty po jednadvacáté hodině večerní. Celý průběh zatmění bude možno pozorovat z východní poloviny Afriky, jihozápadní a střední Asie, Indického oceánu a západní části Austrálie. Pozorovatelé v Evropě, západní části Afriky a Jižní Americe neuvidí počátek zatmění, protože tam Měsíc v průběhu úkazu vychází. Pozorovatelům ve východní a jihovýchodní Asii a převážné většině Austrálie zase Luna v průběhu zatmění zapadá.

Unikátnost zatmění u nás spočívá především v tom, že lunární kotouč prochází středem zemského stínu. Velikost zatmění v největší fázi dosáhne v jednotkách měsíčního průměru hodnoty 1,6998. Průběh zatmění 15. 6. 2011 v čase bude zhruba následující (časy jsou v SELČ):

2011-06-13.zatmeni-m156.jpg

Úplné zatmění Měsíce, 15. června 2011, časy v SEČ

Schéma: Hvězdárna a planetárium hl. m. Prahy 

  • vstup Měsíce do polostínu: 19:24
  • začátek částečného zatmění: 20:23
  • východ Měsíce: 21:02
  • začátek úplného zatmění: 21:23
  • střed zatmění (největší fáze): 22:13
  • konec úplného zatmění: 23:03
  • konec částečného zatmění: 00:02
  • výstup Měsíce z polostínu: 01:01

Jak drak Athalia polkne Lunu

Starověcí Asyřané běžně věřili, že lunární zatmění způsobuje drak Athalia, který měsíční kotouč ukusuje, až ho zcela spolkne a tato víra se v blízkovýchodní oblasti udržela velmi dlouho. Ještě nestoriánský učenec ze sedmého století, syrský biskup Severus Sebocht, psal, že „renomovaní učenci v této oblasti vědy [astronomii] říkají, že zatmění a zákryty hvězd se konají kvůli Hadovi (Athaliovi). Aby svá slova potvrdili, vyreslují podobný obraz a říkají, že Athalia má tělo ve tvaru hada, a tak se často nazývá Drak nebo Had.“

Chaldejský drak či had Athalia byl jen předobrazem řeckého Urobora, či egyptského Ápopa, hada, který okružoval celou Zemi. Jemu také vděčíme za dnešní pojmenování lunárních uzlů v horoskopu (Dračí hlava, Dračí ocas) a na samotné hvězdné obloze měl hned několik svých obrazů: v staroegyptském podání byl souhvězdím dnes nazývaným po řeckém vodním hadovi Hydra (Hydra, Hya), jiné tradice si jej ztotožnily se souhvězdím Hada (Serpens, Ser), či Draka (Draco, Dra).

2011-06-13.eclipse02.jpgMystický význam středečního úplného zatmění Měsíce z tohoto mytologického pohledu podtrhuje fakt, že k němu astronomicky dochází v té oblasti oblohy, která je souhvězdím Hadonoše (Ophiuchus, Oph), tedy jen kousek od skupiny hvězd, dnes nazývané Serpens Caput (Hlava hada). U Dračí hlavy – vzestupného lunárního uzlu – dojde k zatmění i astrologicky. Mytologický drak-had Athalia, tak téměř doslova opět polkne lunární kotouč, aby jej – očištěný a transformovaný – po sto minutách opět vyvrhl na noční oblohu. Mystérium chaldejských astrologů bude takřka dokonalé.

Mystická proměna Země

Zatmění byla v tradičních naukách vždy spojována s velkou duchovní změnou, související s procesem štěpení a očišťování. Působení zatmění na lidskou psychiku, ale i chování zvířat a přírodní procesy, je totiž mnohem intenzivnější, než by se u „pouhého krátkodobého úbytku světla“ dalo očekávat. Podle mnoha mystických škol minulosti dochází při zatmění ke štěpení a očišťování duší a stejnému procesu i ve vyšších, duchovních sférách. V duchovních světech se tak oddělují „špatné“ vlastnosti od „dobrých“ a potom začínají samostatně působit na pozemské dění. Snad právě proto považovali starověcí astrologové zatmění spíše za špatná znamení a předzvěsti možných katastrof. Každý proces štěpení je nicméně v okultismu považován za užitečný, a tak lze zatmění také spolu s moderními výklady považovat také za příležitost k duchovní očistě, odvržení temnoty a začátku nové životní etapy.

Z mystického pohledu je zatmění Měsíce něco jako „velmi zesílené působení úplňku“. Projevují se tedy především stejné síly a stejné účinky, jako při běžném úplňku, akorát mnohem silněji a povzneseny na vyšší, planetární, úroveň. Neklid, nespavost a pocity chaosu, které se u citlivých lidí projevují při každoměsíční opozici Slunce a Luny se při lunárním zatmění, kdy podobným způsobem reagují i vyšší duchovní světy, mohou projevit v pocitech smutku a světabolu citlivého pozorovatele. Tento vnitřní smutek v nás může uvolňovat až původní animální pudy a touhy navrátit se ke svým archaickým živočišným zvyklostem, do dob, kdy ještě člověk nebyl civilizovaným člověkem, jak jej známe dnes. Letos, také vzhledem k neobvyklé délce zatmění, budou tato nutkání a pocity obzvláště intenzivní. A část této samoočisty, v podobě duchovního chaosu pozdviženého na planetární úroveň, zůstane rozvířena ještě v následujích čtyřech měsících, což důkladně, „karmicky“, prověří naší morální sílu.

Postavit se výzvám, ale také transformačním příležitostem, které středeční lunární zatmění přinese, bude vyžadovat velkou dávku sebedůvěry a vnitřní kázně. Jedině tak je možné vše negativní, co se lunárním zatměním uvolní, přetavit v pozitivní duchovní posun. Budeme konfrontováni především sami se sebou, svými negacemi a atavismy, a z astrologického pohledu je patrné, že nejenom jako prostá lidská individua, ale i jako vyšší celky – národ, či celé lidstvo.

2011-06-13.eclipse01.big.jpg

Co nás může čekat

Ke středečnímu zatmění Luny dochází astrologicky na 24°24' znamení Střelce. To má ohromný dosah pro naši nejbližší budoucnost, protože se jev odehrává prakticky na descendentu politického horoskopu České republiky (21°52' Sag). Opozice Luna - Slunce předznamenává velké napětí mezi vládou (Slunce) a veřejností, lidem, reprezentovaných v horoskopu Lunou. A jen necelé dvě hodiny poté, tedy v době, kdy bude končit částečná fáze zatmění, má začít proti vládě a jejím reformním záměrům největší stávka v České republice za poslední roky, která si klade za cíl zablokovat provoz státu a odvrátit vládu od připravovaných reforem. Lze se tedy důvodně domnívat, že vládě nastává velmi žhavé politické období, kdy přestane bojovat jen v rámci koalice mezi sebou, ale napětí bude stupňovat i opozice, potažmo odbory.

Efektu středečního zatmění na českou politickou scénu nesvědčí ani fakt, že k zatmění dochází za naprosto přesné opozice tranzitujícího a nativního Pluta, což přinese napětí pro finanční a politickou moc, frakce, oligarchie a velké podniky. Postižena by mohla být i jaderná energie, doly či orgány činné v trestním řízení. Reprezentant ozbrojených a policejních složek, Mars, je navíc v napětí s nativním postavením Luny (veřejnosti) a tak se lze dočkat i pokusů o řešení vyhřezlých problémů silou.

Tato fakta korespondují i s podrobnějšími politickými rozbory lunárních revolucí, které na portálu KADUCEUS provádíme každý měsíc. Měsíční odklad životních problémů, který díky trinu Slunce - Saturn v červnovém lunárním horoskopu republiky česká vláda dostala a jenž se již projevil odložením termínu politického ultimáta Věcí veřejných, zřejmě nebude mít dlouhého trvání. Když nahlédneme do horoskopů následujících lunárních revolucí, zjistíme, že se tento trinus přetransformuje v kvadrát Slunce - Saturn, což zpravidla předznamenává velmi těžké životní zkoušky. Vláda bude bojovat o samotnou existenci a ustát toto transformační léto, bude velmi obtížné.

Publikováno: 13.6.2011, 11:15
 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jakub MALINA je šéfredaktorem portálu KADUCEUS.CZ. V letech 1996 až 2000 pracoval jako redaktor MF DNES a zároveň byl v druhé polovině devadesátých let vydavatelem dnes již zaniklého internetového deníku SpeedwayInfo.CZ. V letech 2008 - 2010 vedl redakci měsíčníku REGENERACE.

Zabývá se historií, zejména pak dějinami okultismu a esoterních nauk. Dosavadní dvě jeho knihy Staroměstský orloj - Průvodce historií a esoterním konceptem orloje (Eminent, 2005) a Karlův most - Průvodce historií a esoterním konceptem slavného díla Karla IV. a Petra Parléře (Eminent, 2007) vyšly ve třech jazycích.

Další články tohoto autora

 


REKLAMA