Astronomie

Ranní obloha předvede těsnou konjunkci Marsu a Jupiteru

Autor: (jds)

Obrázek

Praha, 30.4.2011
Kdo vlastní alespoň malý hvězdářský dalekohled a v neděli ráno si přivstane, může být svědkem docela zajímavého nebeského představení. Konvergence skupiny šesti planet, ke které dochází na obloze v posledních dnech, vyvrcholí za úsvitu zítřejší těsnou konjunkcí Marsu a Jupiteru.

Pozorování Náš tip 

K Venuši, Merkuru, Marsu a Jupiteru, které se koncem dubna začaly soustřeďovat v souhvězdí Ryb, se zítra za úsvitu nad východním obzorem připojí i Měsíc. Nádhernou podívanou, viditelnou kvůli vycházejícímu Slunci zřejmě jen v hvězdářském dalekohledu, bude ze souhvězdí Ryb sledovat i trochu vzdálenější Uran. Konjunkce Marsu a Jupiteru bude neobvykle těsná, úhlová vzdálenost obou těles bude pouhou třetinu stupně, což je méně než jedna šířka měsíčního úplňku. Měsíční kotouč před úterním novem přitom celý úkaz příliš nepřesvítí. Celý úkaz můžete po páté hodině sledovat těsně nad východním obzorem.

2011-04-30.stelium-01052011.big.jpg

Astrologicky dochází ke konjunkci Marsu a Jupiteru v 6:25 na 22°20' znamení Berana. Podle Jana Kefera předznamenává konjunkce těchto dvou planet „podnikavost, tvořivost, úspěch krátkého trvání, dobré pro soudní procesy, uzdravení, výtečný čas pro lékaře, vojáky, techniky a sportovce, uniknutí úrazu a podvodu, v jednání však ukvapenost“. Vzhledem k tomu, že k ní dochází v Beranu, bude každopádně silnější právě martický prvek.

Na další podobné nebeské představení navíc nebudeme čekat příliš dlouho, jen deset dní. Ve středu 11. května 2011 dojde k podobně těsné konjunkci Venuše a Jupiteru. A protože k ní dojde po 16. hodině, bude opět potřeba alespoň malý dalekohled.

Publikováno: 30.4.2011, 12:45
 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA