Astronomie

Před padesáti lety zdolal člověk vesmír

Autor: (jds)

Obrázek

Ten okamžik bezesporu patří do historie lidstva. Přesně před padesáti lety, 12. dubna 1961, krátce po deváté hodině moskevského času vynesla sovětská kosmická loď Vostok 1 tehdy sedmadvacetiletého Jurije Alexejeviče Gagarina z kazašského kosmodromu Bajkonur až na samé hranice zemské přitažlivosti. Jeho historický let na oběžnou dráhu a zpět trval 108 minut.

Vojenský pilot Gagarin byl typickým produktem sovětské společnosti své doby. Pocházel ze skromných poměrů a k létání se dostal po několika pokusech v polovině padesátých let. V roce 1955 vstoupil do vojenské letecké akademie po jejímž absolutoriu sloužil na letecké základně u Murmanska za polárním kruhem. V roce 1959 se přihlásil do výběru pilotů pro začínající kosmický program a v postupném mnohakolovém výběru nakonec uspěl. Za necelé dva roky to byl právě on, kdo vystartoval jako první člověk do kosmického prostoru a 12. dubna 1961 v 9:07 moskevského času mohl prohlásit své proslulé: „Pojechali! “ (Jedeme!)

Celosvětová sláva, která Gagarina po jednom obletu Země a přistání u Smelovky nedaleko města Engels v Saratovské oblasti čekala, byla omračující. Jurij se stal doslova hvězdou, kterou si tehdejší mocnáři komunistického režimu velmi hýčkali. Kvůli obavám o jeho bezpečnost mu dokonce zakázali létat, což mladý pilot nesl velmi těžce. Úspěšně pokračoval v leteckých a kosmických studiích a teprve roku 1967 dostal opětovný souhlas vrátit se do kokpitu milovaných letadel. Jeho láska k létání – a také organizační šlendrián sovětské armády – ovšem nakonec Jurije Gagarina stály život. Jeho smrt v troskách cvičného letounu MiG-15 UTI z českého Aera, k níž došlo 27. března 1968 při závěrečném cvičném letu nad vojenským prostorem u Novoselova ve Vladimirské oblasti, dlouho obestírala clona státního tajemství a divokých konspiračních teorií. Až teprve po rozpadu Sovětského svazu došlo k opětovnému přezkoumání tehdejšího vyšetřování. Závěr odborníků, včetně některých Gagarinových přátel z Hvězdného městečka, byl jednoznačný: prvního muže, který dosáhl vesmíru, smetla z oblohy neukázněnost jiného pilota, který nesmyslným manévrem překonal zvukovou bariéru v těsné blízkosti Gagarinova stroje a poslal jej neodvratně k Zemi.


Informace o vyznačených místech na mapě získáte kliknutím na značku.
Po kliknutí pravým tlačítkem myši si můžete naplánovat cestu.

Zobrazit velkou mapu

Publikováno: 12.4.2011, 12:00 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA