Astronomie

Nebe ozdobí Hartleyova kometa

Autor: Jakub MALINA

Obrázek

Vlasatice byly považovány od starověku za předzvěst zlých časů a neštěstí. Nyní se k Zemi blíží další, která by měla být na naší noční obloze vidět pouhým okem, či lépe alespoň triedrem.

Pozorování Náš tip 

Kometa 103P/Hartley 2 byla objevena 15. března 1986 astronomem Malcolmem Hartleyem na observatoři Siding Spring v Austrálii. Na zhruba 18 milionů kilometrů, se přiblíží Zemi 20. října 2010, tedy pouhých osm dní před svým periheliem.

Astronomové očekávají, že její jasnost dosáhne pěti magnitud, tedy přiblžně jako galaxie v souhvězdí Andromedy. Nebude tedy tak jasná jako byly před lety komety Hale-Bopp či Hyakutake, nicméně jako malou skvrnu ji za bezoblačných nocí bude možno pozorovat i přímým okem. Hledat ji můžete v souhvězdí Vozky (Auriga).

Jádro komety letící vesmírem má průměr zhruba půl kilometru. Příští přiblížení Slunci je vypočítáno na 20. dubna 2017. Co tato malá vlastaice přinese letos, je zatím ve hvězdách.

Publikováno: 20.9.2010, 23:48
 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jakub MALINA je šéfredaktorem portálu KADUCEUS.CZ. V letech 1996 až 2000 pracoval jako redaktor MF DNES a zároveň byl v druhé polovině devadesátých let vydavatelem dnes již zaniklého internetového deníku SpeedwayInfo.CZ. V letech 2008 - 2010 vedl redakci měsíčníku REGENERACE.

Zabývá se historií, zejména pak dějinami okultismu a esoterních nauk. Dosavadní dvě jeho knihy Staroměstský orloj - Průvodce historií a esoterním konceptem orloje (Eminent, 2005) a Karlův most - Průvodce historií a esoterním konceptem slavného díla Karla IV. a Petra Parléře (Eminent, 2007) vyšly ve třech jazycích.

Další články tohoto autora

 


REKLAMA