Astromedicína

Základy astromedicíny: co je dekumbitorní horoskop

Autor: Jakub MALINA

Obrázek

Dekumbiturní horoskop je zvláštní druh horoskopů, který se setavuje pro potřeby diagnózy a prognózy onemocnění, a také pro stanovení správného léčebného postupu. Tuto techniku vyvinuli astrologové zabývající se léčením lidí už ve starověku a svou definitivní podobu získal počátkem 17. století, kdy ji popsali například astrologové William Lilly, Nicholas Culpeper či chiromant Richard Saunders. Název techniky se odvozuje od latinského slova „decumbo“ (ulehnout, padnout), a proto se v českém prostředí můžeme někdy setkat s termínem „horoskop ulehnutí“.

Sestavte si dekumbitorní horoskop

Základem správného dekumbiturního horoskopu je, jak název napovídá, přesně stanovený okamžik, kdy choroba, či úraz, donutila pacienta ulehnout či odpočívat. Jak upozorňoval Lilly, skutečně se nejedná o chvíli, kdy člověk onemocněl nebo pocítil první příznaky choroby, ale o okamžik ulehnutí pacienta na lůžko. Čím přesněji je tento časový okamžik určen, tím lepších výsledků se lze pomocí dekumbitorního horoskopu dobrat. „Teprve když tento okamžik nemůžeme zjistit, použijme dobu, kdy moč nemocného byla přinesena někomu, s dotazem na nemoc, ať již dotazovaný byl lékař či nikoliv,“ radil ve své Křesťanské astrologii Lilly. V dobách Lillyho bylo diagnostikování chorob z moči naprosto běžné prakticky při všech chorobách, ovšem v dnešních podmínkách to je již takřka nepoužitelné. Lepší by mohla být třetí Lillyho metoda inspirovaná technikou horární astrologie: „Nechť lékař použije čas, kdy poprvé s nemocným hovořil nebo k němu získal přístup a postavení Luny je pak rektifikováno.“

Jestliže k sestavení dekumbiturního horoskopu nepomohou rady astrologického velikána Lillyho, můžeme se spolehnout na rady jeho žáka, bylináře a astrologa Nicholase Culpepera, který vycházel z doby invaze onemocnění. Tuto chvíli definoval jako čas, kdy si je pacient je nejprve vědom svého onemocnění. Nicméně varoval, že některé příznaky, jako například bolesti hlavy, mohou být pouhými předzvěstmi nemoci, jejíž invaze se projeví až po několika dnech horečkou, třasem a zimnicí.


nicholas-culpeper.thumb.jpg

Nicholas Culpeper

Nicholas Culpeper byl anglický lékař, botanik a astrolog. Narodil se 18.10.1616 v Ockley ve Velké Británii. Zemřel 1.1.1654 ve věku 38 let v Londýně ve Velké Británii.

william-lilly.thumb.jpg

William Lilly

William Lilly byl anglický astrolog. Narodil se 11.5.1602 v Diseworthu ve Velké Británii. Zemřel 9.6.1681 ve věku 79 let.

Diagnóza podle dekumbitorního horoskopu

Astrolog studující dekumbiturní horoskop by si měl všímat především: ascendentu a jaké planety jsou na něm umístěny, kde je umístěn hrot 6. domu a jeho obsazení planetami, znamení a dům v němž se nachází Luna, jak a jakými planetami je Luna postižena nebo ovlivněna, z jakého domu a kde se nachází příslušní vládci. Vládce ascendentu v horoskopu značí pacienta, vládce descendentu potom lékaře. Povaha samotné nemoci se zjistí především v 6., 7. a 12. domě, ve znameních jejich hrotů, obsazení a poškození planetami. Jak se mohou jednotlivá poškození planet v horoskopu manifestovat, jsme naznačili již v minulých dílech seriálu. Podle postavení vládců ascendentu, Slunce a Luny, lze potom posuzovat délku nemoci a zda skončí vyléčením nebo úmrtím.

Speciální uspořádání vztahů planet a astrologických domů v dekumbitorním horoskopu popsal v Judgement of Diseases Nicholas Culpeper: Slunce má potěšení v 4., 9. a 11. domu; Luna má potěšení v 3. a 7. domu; Saturn má potěšení v ascendentu, 8. a 12. domu; Jupiter má potěšení v 2., 9. a 11. domu; Mars má potěšení v 3., 6. a 10. domu; Venuše má potěšení v 5. a 12. domu; Merkur má potěšení v ascendentu a 6. domu.

Prognóza a léčba podle dekumbitorního horoskopu

Pro prognózu nemoci je důležité zejména postavení Luny a okamžiky tzv. krizí. K postavení Luny v dekumbitorním horoskopu se počítají tranzity Luny (u akutních onemocnění) či Slunce (u chronických chorob) a okamžiky, kdy tyto tranzitující planety uzavírají s dekumbitorní Lunou kvadratury, opozice a konjunkce, což bývají kritické dny nemoci. Naopak uzavírají-li triny či sextily, nemoc zpravidla polevuje a takové dny jsou nazývány přechodnými. Dny, které nejsou kritické ani přechodné, jsou posuzovací. Z tohoto je patrné, jak důležité je mít na počátku co možná nejpřesnější okamžik ulehnutí pacienta. Luna je rychlá planeta a sebemenší nepřesnosti mohou vést k naprosto odlišným výsledkům.

A jak probíhalo samotné léčení podle dekumbitorního horoskopu? Astrolog-lékař vyhodnocoval právě okamžiky krizí, vývoj nemoci a aktuální tranzity na horoskop ulehnutí a podle mnoha pouček stanovoval, kdy a jaký lék má podat, či – jak bývalo ještě v sedmnáctém století běžné – pacientovi rovnou pustit žilou. Druhou jmenovanou metodu v dnešní astromedicíně doporučit již nelze, ale pro podávání bylinných léků lze uplatnit třeba tabulku základních léčiv uspořádanou podle planetárních signatur, které popsal v 17. století Nicholas Culpeper:

SaturnJečmen, řepa, kostival, jedlovec, lilek, špenát, jilm, tis, borovice.
JupiterChřest, brutnák, kerblík, hřebíček, muškátový oříšek, kaštan, lípa, javor, dub, šalvěj.
MarsPažitka, česnek, zázvor, chmel, hořčice, kopřiva, cibule, paprika, ředkvičky, rebarbora, tabák, bodláky.
SlunceAndělika, vavřín, cedr, heřmánek, skořice, měsíček lékařský, rozmarýn, slunečnice, ořechy, citrusy, jasan, jalovec.
VenušeOlše, bříza, lopuch, šanta kočičí, petrklíč, bez černý, řimbaba, náprstník, sléz, máta, šťovík, jahody, tymián.
MerkurAnýz, mrkev, kopr, fenykl, levandule, majoránka, petržel, pastinák, kozlík lékařský, morušovník, houby.
LunaZelí, okurka, hlávkový salát, lilie, melouny, mák, dýně, lomikámen, čekanka, vrba.

Publikováno: 14.6.2011, 20:45
 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jakub MALINA je šéfredaktorem portálu KADUCEUS.CZ. V letech 1996 až 2000 pracoval jako redaktor MF DNES a zároveň byl v druhé polovině devadesátých let vydavatelem dnes již zaniklého internetového deníku SpeedwayInfo.CZ. V letech 2008 - 2010 vedl redakci měsíčníku REGENERACE.

Zabývá se historií, zejména pak dějinami okultismu a esoterních nauk. Dosavadní dvě jeho knihy Staroměstský orloj - Průvodce historií a esoterním konceptem orloje (Eminent, 2005) a Karlův most - Průvodce historií a esoterním konceptem slavného díla Karla IV. a Petra Parléře (Eminent, 2007) vyšly ve třech jazycích.

Další články tohoto autora

 


REKLAMA