Astromedicína

Základy astromedicíny: Blíženci

Autor: (jds)

Obrázek

Již od starověkých duchovních otců léčení podle hvězdných konstelací se traduje, že pod vlivem znamení Blíženců jsou zejména ramena, paže, ruce a choroby ze změn krve. Alespoň tak se to tradovalo do renesančních dob, kdy tyto orgány a choroby přisoudil Blížencům i klasik astrologie William Lilly. Nicméně modernější pojetí astromedicíny, jaké třeba na počátku minulého století reprezentoval Max Heindel, tuto doménu Blíženců rozšířilo ještě o oblast horních žeber. Z toho ovšem zákonitě vyplynulo, že ve znamení Blíženců lze hledat i příčiny některých chorob, které v klasickém pojetí reprezentovaly i jiná znamení: plicní onemocnění, zápal plic, záněty pohrudnice, bronchitidy, astma, záněty osrdečníku či dokonce problémy s brzlíkem.

Z tohoto modernějšího, přesto stále tradičního, pojetí vychází i diagnostika chorob z astrologických „postižení“ v rámci horoskopu. Za pleuritidou, záněty průdušek a překrvováním plic proto lze v horoskopu hledat Slunce v obtížných konstelacích právě v Blížencích. Je-li zde v obtížných vazbách Venuše, lze zase očekávat poškození krve či neefektivnost plic.

Tradiční vládce Blíženců, Merkur, je v astromedicíně také reprezentantem nervové soustavy. Jeho poškození v Blížencích může znamenat dnu v pažích a ramenou, ale také záněty průdušek a astmatu. Velmi problematicky se toto poškození může projevit také v protilehlém znamení, Střelci. Poškození Merkuru v Blížencích bychom tedy měli věnovat pozornost při projevech nervových onemocnění nejen na horních končetinách, ale i v kyčlích.

Je-li v Blížencích poškozena Luna, může předznamenávat plicní katary a záněty. A protože je této astrologické planetě tradičně přiřazován vodní živel, může způsobovat revmatismus. A opět nejen v rukou, ale také v kyčlích. S revmatismem, obzvláště tím chronickým a dlouhodobým, v pažích a ramenou ovšem může být spojen i poškozený Saturn. Ten může přinést i jiné chronické potíže do domény Blíženců – astma a bronchitidy. Odrazem ve Střelci může být signálem pro ischias.

Ani tradiční astrologický blahodárce nemusí při svém poškození v horoskopu znamenat jenom příjemné věci. Při špatných vazbách v Blížencích můžeme Jupiteru přisoudit takové nepříjemnosti jako poškození krve, leukémii, či plicní mrtvice. Odraz těchto vazeb do protilehlého znamení pak může naznačovat dnu a revmatismus. Také poškození Marta v Blížencích nevěstí nic dobrého – jeho doménou jsou záněty, zápaly a krvácení všech orgánů, které pod tuto oblast spadají. Velmi nepříjemná mohou být také poměrně častá zranění, zlomeniny a krvavá zranění železnými nástroji.

Z moderních transsaturnských astrologických planet je ještě poměrně dobře astromedicínsky prozkoumán Uran, který při poškození v Blížencích dává sklon k náhlým astmatickým záchvatům, nachlazení a suchému, tvrdému kašli.

Publikováno: 8.5.2011, 13:00
 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA