Astromedicína

Základy astromedicíny: Býk

Autor: (jds)

Obrázek

Středověcí lékaři, kteří se v diagnózách opírali o astrologická znamení, hledali za nemocemi hrdla a krku, krticí a chorobami z melancholie problémy v oblasti horoskopu vyznačeného symbolem Býka. Býk jako druhé znamení zvěrokruhu totiž podle klasické melothese (zvířetníkového dělení) člověka ovládá právě oblast od brady po ramena.

Rosekruciánský astrolog Max Heindel, jenž mezi prvními přenesl starou astromedicínu do moderní doby dvacátého století, tuto jednoduchou definici upřesnil: pod vládou Býka se nachází krk, hrdlo, patro, hrtan a krční mandle, spodní čelist, uši, a týlní oblasti. Mozeček je podle něj také pod vládou Býka a stejně tak atlas a krční obratle, krční tepny, krční žíly, a také některé drobné krevní cévy.

Při zkoumání nemocí v horoskopu je také důležité, která z planet konkrétně v Býku „trpí“. A tak postižení Slunce v Býku dává tendenci k horečnatým angínám, záškrtu a nádorům dýchacích cest. Pokud je postiženo přesně na 29 stupni Býka (v Plejádách) může to předznamenávat oční problémy.

Poškození Venuše v Býku dává postiženým tendence k příušnicím, bolestem hlavy postihujícím týlní oblasti, vzniku strumy, angínovým onemocněním, infekcím a otokům v krku. A protože je Venuše v Býku velmi silná, mohou se tyto astrologické konflikty projevit i v protilehlém Štíru. Mohou proto přinášet i pohlavní choroby nebo jiné problémy genitální oblasti.

Pokud je v Býku pod neblahým vlivem Merkur, lze v něm spatřovat příčinu koktavosti, chrapotu a hluchoty. Kvůli odrazu ve Štíru, se občas může projevit i jako postižení nervů ovládajících genitálie a močový systém. Poškozená Luna v Býku dává postiženým sklon k bolesti v krku, pokud se nachází v Plejádách, pak i oční problémy, zejména se zákalem. Odrazem do Štíra pak může předznamenat menstruační potíže žen.

Poškozený Saturn bývá předzvěstí chronických problémů. V Býku to může znamenat nadměrnou tvorbu hlenu, záškrt, angíny, příušnice, rozpad spodních zubů, či dušnost. Jupiter špatně aspektovaný v Býku zase může znamenat problémy s přejídáním, vředy a nádory v příslušné oblasti těla. Opět by se neměla pomíjet ani možná reflexe do protilehlého Štíra.

Velmi nebezpečnou konstelací může být poškození Marta v Býku, což by mohlo vést k příušnicím, rozšířeným nebo zaníceným mandlím, dušení, záškrtu, krvácení z nosu. Nelze také vyloučit nádory, strumu, zánět hrtanu, ani problémy ve Štíru (např. nadměrné menstruační krvácení, pohlavní vředy, rozšíření prostaty a horké či bolestivé močení). Poškozený Uran by v této oblasti mohl naznačovat sníženou funkci hypofýzy.

Publikováno: 4.5.2011, 9:45
 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA