Astrologie

Pozorujte meteory, sluneční zatmění i unikátní konjunkci

Autor: (jds)

Obrázek

Praha, 3.1.2011
Noci, které orámují letošní 4. leden, přináší pozorovatelům ojedinělou kolekci astronomických úkazů. Pozorovatelné totiž bude nejenom dlouho očekávané osmdesátiprocentní zatmění Slunce, ale také v těchto dnech vrcholí pozorování meteorického roje Kvadrantid a konjunkce dvou relativně pomalých planet – Jupiteru a Uranu, které se k sobě přiblíží na půl stupně.

Pozorování Náš tip 

Krátce poté, co dnes po devatenácté hodině projde Země na své oběžné dráze přísluním (cca 147 milionů kilometrů), si pro nás Vesmír přichystal vskutku velkolepé divadlo složené z pestré škály poměrně vzácných úkazů, které se nevidí každý měsíc. Bude-li jasná obloha, můžeme v nocích před a po zatmění sledovat i jeden z nejsilnějších meteorických rojů roku a relativně vzácnou konjunkci Jupiteru a Uranu.

Sluneční zatmění

Mystickému významu slunečních a lunárních zatmění jsme se věnovali již před dvěma týdny, nyní jen připomeňme, jak bude celé vesmírné představení probíhat.

Toto zatmění bude u nás viditelné v ranních a dopoledních hodinách těsně nad východním obzorem v podstatě v celém svém průběhu, protože začíná současně s východem Slunce nad Českou republikou. Zatímco na východě země pozorovatelé budou moci vidět zatmění od prvního kontaktu obou těles v 8:05, na západě o první minutu zřejmě přijdou. Maximální fáze slunečního zatmění nastane v 9:25 a Měsíc tou dobou zakryje 80% procent slunečního disku. Konec zatmění nastane přibližně deset minut před jedenáctou hodinou. Astrologicky dojde k tomuto zatmění na 13°38' Kozoroha.

Meteorický roj Kvadrantidy

Kvadrantidy patří mezi trojici nejsilnějších meteorických rojů roku. Jeho maximální frekvence „padajících hvězd“rok od roku kolísá mezi šedesáti a dvěmi sty meteorů za hodinu, přičemž profesionální astronomové předpokládají, že v letošním maximu bude možno vidětaž 130 meteorů za hodinu, což znamená průměrně dva za minutu. Toto maximum nastane zhruba pět hodin před východem zatmělého Slunce, a protože je Měsíc tedy zákonitě v novoluní, nebude světelné úkazy zdánlivě vylétavající z rozhraní souhvězdí Pastýře a Draka rušit měsíční svit. Meteory Kvadrantidů bude možné sledovat i v následující noci, jejich frekvence nicméně bude klesat.

V mnoha astronomických zdrojích se můžeme dočíst, že původem efektního roje Kvadrantidů jsou prachové částice zanechané průletem komety 96P/Machholz 1. Tuto možnost ovšem mnozí odborníci na pozorování meteorických rojů v poslední době zpochybňují a jako původce prachových tělísek, které při průletu zemskou atmosférou zanechávají ohnivou stopu, u tohoto roje označují spíše planetku 2003 EH1. Roj je pod vlivem mimořádně silných gravitačních poruch, způsobujících „přeskoky" mezi vzájemně značně rozdílnými drahami.

Konjunkce Jupiteru a Uranu

Poněkud dlouhodobější nebeské představení si pro první lednové noci přichystaly dvě z „pomalých“ planet Sluneční soustavy – Jupiter a Uran, které se pomalu, ale jistě přibližují ke své konjunkci. K vlastní konjunkci, kdy bude Jupiter pouhého půl stupně jižně, dojde během úterního dne sedm minut před čtrnáctou hodinou. Astrologicky dojde k této konjunkci na 28. stupni Ryb a připomeňme jen, že dle astrologických pravidel jsou obě planety v tomto postavení velmi silné, zejména pak Jupiter, který Rybám vládne.

Díky pomalému pohybu obou planet bude těsná formace pozorovatelná i po celý následující týden. Jupiter s Uranem hledejte v těchto dnech na večerní obloze nad jihem až jihozápadem.

Publikováno: 3.1.2011, 0:45
 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA