Astrologie

Keltský hrob byl postavený jako kalendář

Autor: (jds)

Obrázek

Obrovská královská hrobka v Magdalenenbergu nedaleko Villingen-Schwenningenu v německém Schwarzwaldu ukrývala pro archeology nejedno překvapení. Naposledy například za pomoci nejmodernějšího software NASA zjistili, že byla postavena jako ohromný lunární kalendář. Svá zjištění publikovali minulý týden.

Experti z Römisch-Germanisches Zentralmuseum v Mohuči byli sami překvapeni, když zjistili, že pohřbívání kolem centrální královské hrobky, jejíž staré plány prozkoumávali, zapadá přesně do mapy souhvězdí severní polokoule. Pozice hrobů na Magdelenebergu reprezentují souhvězdí - vzor, ​​který je každoročně k vidění od zimního slunovratu do letního slunovratu. S pomocí speciálních počítačových programů od NASA pak výzkumník muzea Dr. Allard Mees mohl zrekonstruovat polohu souhvězdí na obloze v raném keltském období a jak byly viditelné o letním slunovratu. Tento archeoastronomický výzkum nakonec ukázal na den letního slunovratu v roce 618 př. Kr., což je nejstarší a nejucelenější příklad keltského kalendáře zaměřeného na Měsíc.

2011-10-24.Abb04_Magdalenenberg04_neu.big.jpg

Není proto divu, že se o zjištěních německých archeologů začalo hovořit jako o „Stonehenge z Černého lesa“. Zatímco stavba skutečného Stonehenge je orientována ke Slunci, více než 100 metrů široká Magdalenenbergská mohyla je zaměřena na Měsíc. Její stavitelé dokonce na mohylu umístili dlouhé řady dřevěných sloupků, aby jim označily tzv. lunovraty, tedy období, kdy Luna na své pouti dosahuje extrémní deklinace (zeměpisné šířky). K těmto lunovratům dochází jednou za 18,6 roku a byly jedním ze základních kamenů starého keltského kalendáře.

2011-10-24.Abb06_Kreis360_Glauberg.big.jpg

O lunárním kalendáři starých Keltů psal ve svýs válečných zápiscích už Julius Caesar. Po jeho dobytí Galie a romanizaci keltské kultury byl tento kalendář v Evropě zcela zapomenut. S Římskou kulturou přišel na celý kontinent solární kalendář a pozůstatky toho původního se podařilo prokázat až nyní u mohyly v Magdalenenbergu.


Foto Muzeum Villingen-Schwenningen, Römisch-Germanisches Zentralmuseum Mainz


Informace o vyznačených místech na mapě získáte kliknutím na značku.
Po kliknutí pravým tlačítkem myši si můžete naplánovat cestu.

Zobrazit velkou mapu

Publikováno: 24.10.2011, 10:30
 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA