Astrologie

Pátrání po mimozemských signálech se opět rozbíhá

Autor: (jds)

Obrázek

Program SETI, který již přes čtvrt století pátrá po radiových signálech mimozemských inteligencí, získal od soukromých dárců dostatek finančních prostředků, aby po bezmála půl roce vynucené přestávky mohl obnovit činnost svého nejdůležitějšího nástroje, systém teleskopů Allen Telescope Array v Kalifornii.

Allenův teleskop vybudovaný v Kalifornii za padesát milionů dolarů, který je od roku 2007 nejdůležitější součástí projektu SETI, začne v nejbližší době znovu pátrat po mimozemských civilizacích. Provoz zařízení, které se rozkládá na ploše asi jednoho hektaru v Hat Creek Radio Observatory asi 500 kilometrů severozápadně od San Franciska, letos v dubnu museli vedoucí přestavitelé projektu přerušit kvůli chybějícím finančním prostředkům. Od té doby se jim však podařilo nashromáždit potřebných asi 200 tisíc dolarů a obří kosmické naslouchátko pojmenované podle jednoho z největších dárců, spoluzakladateli Microsoftu Paulovi Allenovi, může opět začít lovit vesmírné signály.

Program SETI (Search for Extraterrestrial Intelligence, Hledání mimozemských inteligencí) pátrá po vesmírných radiových signálech, které by mohly prokázaly existenci inteligentního života mimo planetu Zemi. Začal fungovat v listopadu 1984, když zastřešil několik dosud nezávislých experimentů různých vědců na amerických univerzitách. Celosvětovou proslulost projektu přineslo projektu zejména zfilmování futuristického románu astronoma Carla Sagana Kontakt v hlavní roli s Jodie Fosterovou v roce 1997 a také projekt distribuovaných výpočtů SETI@HOME, jímž se do výzkumu zapojily miliony domácích počítačů a jejich uživatelů. Zpočátku byl projekt částečně financován americkým Národním úřadem pro letectví a vesmír (NASA), kalifornskou vládou a sdruženými prostředky participujících amerických univerzit, v posledních letech je však kvůli vládním škrtům téměř stoprocentně závislý na soukromých darech. V současné době je do projektu zapojeno kolem 150 špičkových vědců.

2011-08-18.ATA-pix14.big.jpg

Do sbírky, kterou na obnovení provozu Allenova teleskopu projekt SETI uspořádal, přispělo přes dva a půl tisíce soukromých dárců, včetně známých osobností jako astronaut Bill Anders z posádky Apollo 8. Nechyběla ani herečka Jodie Fosterová, která si ve filmu Kontakt zahrála hlavní roli výzkumnice programu SETI Ellie Arrowayové. „Jsem SETI-Star stejně jako Ellie Arrowayová. Allenův teleskop je užitečný a my se musíme vrátit k úkolu hledání známek mimozemské inteligence nově objevených planetárních světů. V knize a filmu Carla Sagana Kontakt ukončí rozhlasový signál ze vzdáleného hvězdného systému kosmickou izolaci lidstva a změní náš svět. Allenův teleskop by mohl proměnit sci-fi do skutečné vědy, ale pouze pokud bude aktivně propátrávat oblohu. Proto podporuji úsilí dostat ho co nejrychleji z režimu spánku,“ prohlásila herečka.


Foto Projekt SETI, http://www.seti.org


Informace o vyznačených místech na mapě získáte kliknutím na značku.
Po kliknutí pravým tlačítkem myši si můžete naplánovat cestu.

Zobrazit velkou mapu

Publikováno: 18.8.2011, 9:50 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA