Astrologie

Perseidy letos přesvítí Měsíc

Autor: (jds)

Obrázek

Pozorování typicky letního každoročního úkazu – meteorů pocházejících z roje Perseidy – nebude letos vůbec tak jednoduché, jako tomu bylo v minulých letech. Začátek období, kdy padající hvězdy začaly zdánlivě vylétat ze souhvězdí Persea, letos převážně zakryly mraky, vrchol meteorického roje pak o víkendu přesvítí měsíční disk v úplňku.

Pozorování 

Velmi silný pravidelný roj Perseidy, který se na obloze pravidelně objevuje vprostřed prázdnin, souvisí s kometou 109P/Swift Tuttle s oběžnou dobou asi 130 let. V letech 1991 až 1997 se projevil menšími meteorickými dešti velmi jasných meteorů s frekvencí asi 250 až 350 meteorů za hodinu, nyní již takovýchto extrémních hodnot nedosahuje. Podle výpočtu astronomů by letošní maximum, které nastane v sobotu 13. srpna 2011 nad ránem, mělo dosahovat frekvence přibližně sedmdesáti meteorů za hodinu. Špatnou zprávou přitom je, že jen několik hodin po tomto maximu nastává úplněk, a tak pozorování zářících pracových částeček v zemské atmosféře znehodnotí právě světlo odražené od lunárního disku.

Meteorický roj Perseidy by měl v případě jasné oblohy vykazovat snižující se aktivitu ještě pravděpodobně dalších deset dní po svém sobotním maximu. Další trošičku významnější meteorický roj, Orionidy, bude mít s maximum 21. října 2011 večer. Také Orionidy by měly mít už nižší frekvence než v předchozích letech, kolem 25 meteorů za hodinu. Měsíc tou dobou bude vycházet po půlnoci. Listopadové Leonidy pro letošek nemají předpovězené žádné ostřejší maximum, přičemž předpokládaná aktivita je maximálně kolem 10 meteorů za hodinu. Následné Geminidy budou mít maximum 120 meteorů za hodinu 14. 12. večer, ovšem bude opět krátce po úplňku.

Publikováno: 10.8.2011, 9:00
 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA