Astrologie

Solilunární cyklus pro život, cestu a růst: novoluní

Autor: Lenka MAREČKOVÁ

Obrázek

Účinky solilunárního cyklu pociťujeme všichni. Jde o důsledek vzájemných tajemných vlivů Slunce a Luny a jejich působení na Zemi, jejíž výdech i nádech ovlivňuje, a která v rámci toho cyklu prochází i svým vlastním. Ve střední Evropě se tak náš rok dělí tradičně na osm různých menších částí o pětačtyřiceti nocích, každý se svou vlastní, specifickou kvalitou a energií, na ose kříže tvořeného svátky rovnodenností a slunovratů.

Pokud porozumíme cyklům a energii, kterou přinášejí, a naladíme se na ni, umožní nám to lépe vnímat a rozumět pohybům a potřebám Země ale i Slunce a Měsíce a dalších vesmírných těles, a s tím i svému fyzickému tělu a vlastnímu životu. Solilunární cyklus se dělí na osm částí po zhruba 7,4 dni: začíná novoluním, po němž následují dorůstající srpek, první čtvrť, dorůstající Měsíc (vypouklá Luna), úplněk, couvající Měsíc (rozsévající Luna), poslední čtvrť, ubývající srpek Měsíce (balzamická Luna). Těmto fázím se budeme věnovat v našem seriálu článků a začněme hned od počátku.

2011-01-20.solilunar.jpgZázrak přeměny

Novoluní je počátkem solilunárního cyklu – podobně jako v minulosti pro nás byla noc počátkem dne a samhain – samonios – pozdější svátek duší zemřelých a všech svatých počátkem Nového roku jako většího cyklu: protože tehdy jsme nepochybovali o nesmrtelnosti a (z našeho hlediska věčném) koloběhu přírody a všeho živého, včetně nás samotných. Bod nula, konec i začátek kruhu. Světlo, které pohltila tma na konci jeho cesty, který je zároveň – jako děloha a zázrak přeměny – i jeho počátkem.

O novoluní se Luna nachází mezi Zemí a Sluncem. Osvětlená Sluncem je její odvrácená tvář. Slunce i Měsíc, pro nás tak důležitá světla, stojí o novoluní vždy společně ve stejném znamení. Působí tak směrem k nám společnou silou a ve kvalitě znamení, v němž se nacházejí. Každá jednotlivá část cyklu je tak v celém roce zcela jedinečná.

V období před novoluním k nám přichází energie, která nám přináší nové myšlenky, impulsy a podněty, Tato energie o novoluní vrcholí. Novoluní je dobou velmi vhodnou pro půst, ale zároveň může být velmi užitečné věnovat pozornost novým myšlenkám a podnětům a plnému duchovnímu využití kvality nové energie a možností, které nabízí.

Kromě nových impulsů a myšlenek jsou pro něj příznačné silná vazba na minulost, instinktivní reakce na podněty, mnoho věcí děje intuitivně. Symbolizuje jej semeno zasazené do země, které nevidíme, ale můžeme vnímat jeho život v zemi: v této skrytosti chystá se růst.

2011-01-20.new-moon2.jpgČas nových myšlenek

Novoluní je čas přeměny. Vnitřní i vnější. Můžeme vnímat nové myšlenky, nové směřování, to kam nás vede nová energie, která s ním přichází: pro jedno období jako součásti většího celku. Nejdůležitější novoluní pro nás představuje vždy to ve znamení, v němž jsme se narodili, ale také novoluní ve Štíru, v období počátku nového ročního cyklu a v Beranu, kdy se to nové počaté ve tmě a skrytosti nového roku dostává novou sílu plně se projevit a nová myšlenka, směr, kvalita energie je už nepřehlédnutelná.

Novoluní je období nejlepší pro půst – tělo se nejlépe zbavuje jedů, je to také nejlepší den pro zbavení se špatných návyků a čistící práce. A pokud máte někde ve svém okolí nemocný strom, přestože jinak platí doporučení nepracovat tři dny kolem novoluní stejně jako kolem úplňku s rostlinami, energie novoluní mu může umožnit znovu ožít – pokud o tomto dni sestřihnete vrcholek (špičku) stromu nebo rostliny.

Oproti úplňku, kdy dochází k osvícení mysli a jejich temných zákoutí centrálním ohněm Slunce, představuje novoluní spojení a sjednocení, soulad vědomí (Slunce) a mysli, podvědomí a nevědomí (Luna).

Úplněk a novoluní jsou dva vrcholy cyklu: jako zadržení dechu mezi nádechem a výdechem a mezi výdechem a nádechem v cyklu dechu – při nichž se hromadí energie, kterou můžeme využít. Při novoluní nejlépe pro meditaci, při níž budeme s otevřeností a láskou očekávat inspiraci, vyšší vedení, nové myšlenky a podněty, příležitosti, nové směřování, způsob naplnění, nové volání duše, které přináší. A s láskou, důvěrou a klidem se je snažit rozpoznat.

Pokračování příště

Publikováno: 20.1.2011, 23:00
 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Mgr. Lenka Marečková, nar. 3. 6.1963, PF UK 1996, zaměření na ústavní právo a právo EU a oblast lidských práv, zvláště dětí. Publikační činnost: zpočátku samizdat a exilová nakladatelství, později v odborných časopisech a nakladatelství Academia.

Další články tohoto autora

 


REKLAMA