Astrologie

Jaký bude úplněk 19. ledna 2011

Autor: Lenka MAREČKOVÁ

Obrázek

Ve středu 19. ledna ve 22 hodin a 21 minut nastává úplněk, při němž se nachází Slunce v Kozorohu a Luna ve svém domácím znamení Raka. Je to v rámci roku ojedinělé postavení, a tak využijme ten velký potenciál, který nám tato solilunární opozice nabízí.

Právě tím, v jakých – z hlediska zodiaku protilehlých – znameních Slunce a Luna stojí, je každý úplněk je jiný a přináší jiné výzvy a jiné kvality. Tentokrát stojí Slunce, dávající mu sílu, v zemském znamení Kozoroha. Luna je ve znamení, jemuž astrologicky vládne, tedy v Raku, pro něhož je příznačná citlivost a citovost. Kozoroh jako kardinální znamení zahajuje nové roční období. Přináší světlo na Zemi. Symbolizuje početí, přiblížení světla, vtělení Světla do energetických struktur Země.

Kozoroh se vyznačuje schopností prorazit anebo jinak zdolat i ty nejobtížnější překážky. Je k tomu velmi dobře vybavený. Vzhledem ke svému silnému uzemnění cítit dobře i ve výškách, ale zemské – světské hodnoty ho také mohou velmi přitahovat – natolik, že o svoje světlo může přijít – zdánlivě jej ztratit anebo zavrhnout.

V tomto období bychom si měli zvlášť dávat pozor na svoje volby týkající se cesty vzhůru – nakolik mu nás přibližují anebo naopak vzdalují od světla, a za jakým světlem jdeme: je pravé nebo falešné? Přibližuje nás k Bohu – k nesmrtelnosti, ke všemu, co je trvalé, podstatné, věčné – anebo k tomu, co je povrchní, zdánlivé, nestálé?

Probouzí božskou podstatu v nás anebo nás oslnilo něco na povrchu krásného a zářícího – co nás ale vede do bažin závislostí namísto svobody anebo do plamene, ve kterém můžeme shořet jako můry, které se jím nechají oslepit?

Období, kdy Slunce stojí ve znamení Kozoroha, je část roku, v níž jsme přitahováni světlem a toužíme po světlu, ale zatím je to jen jiskra, toho, co teprve přijde: Slunce, které bude probouzet život a zářit naplno v pozdějších obdobích. Jiskra, která už jenom tím, že o ní víme, pouhou svou existencí, zásadně proměňuje tmu. A je to tak další téma, na které se při své meditaci můžeme zaměřit: na světlo v sobě, nahlédnout svoji tmu a proměnit jí tím světlem – touto jiskrou.

Luna představující ženské kvality nemůže pro tyto účely stát v příznivějším znamení, než je citlivý, milující a starostlivý Rak. Kromě vnitřní krásy této symboliky a kvalit tak právě v tomto období v nás může Luna v Raku společně s novým světlem Kozoroha probudit a oživit potenciál něhy, porozumění a soucitu, do nichž se můžeme ponořit, ale i vnitřní dítě, které – stejně jako toto světlo – můžeme hýčkat, chovat na srdci, a dopřát mu plně se rozvinout.

Tím, že Luna stojí ve svém znamení, jde o jeden z nejsilnějších úplňků v roce. Pozor bychom si v tuto dobu měli dávat na přecitlivělost, smutky a deprese. Probudit v nás může krásné nové vnitřní světlo anebo zvýšit a zjemnit jeho současné vibrace, rozšířit naší schopnost vcítění a vhledu a sou-cítění v tom nejvyšším a nejkrásnějším smyslu.

V každém případě bychom jej ale měli přivítat – a rozhodně se jej nebát. I ten, kdo má s úplňky nepříjemnou zkušenost, protože se mu špatně spí, cítí neklid anebo na něj těžce doléhají reakce z okolí, bude hned cítit změnu, pokud odloží tento strach a s úctou a vděčností pozdraví Lunu, ale i Slunce a jeho energie (kvality Slunce v Kozorohu osvěcují kvality měsíce v Raku), a ponoří se do vln světla, které nám – vzhledem k postavení ostatních hvězd vždy zcela unikátně – přinášejí.

Porozumění a soucit se všemi živými bytostmi, sebe nevyjímaje, vám z Místa setkávání přeje
Lenka Marečková.

Publikováno: 19.1.2011, 19:45
 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Mgr. Lenka Marečková, nar. 3. 6.1963, PF UK 1996, zaměření na ústavní právo a právo EU a oblast lidských práv, zvláště dětí. Publikační činnost: zpočátku samizdat a exilová nakladatelství, později v odborných časopisech a nakladatelství Academia.

Další články tohoto autora

 


REKLAMA